niezalena- Takie gesty mają znaczenie i okazuje się, że ten gest ma o wiele większe znaczenie, niż milcząca obecność prezydenta Polski tam na miejscu. Świat już od kilku dni o tym dyskutuje. Widać po reakcjach prasy światowej, że przebija się polska interpretacja, natomiast rosyjska jest odrzucana - powiedział w rozmowie z Lidią Lemaniak wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, mówiąc o nieobecności Andrzeja Dudy w Jad Waszem.
46 szefów państw i rządów weźmie udział w czwartek w piątym Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, przypadającej 27 stycznia. Na forum nie przyjedzie prezydent Andrzej Duda, który podjął taką decyzję po tym, jak organizatorzy nie przewidzieli jego wystąpienia. Głos zabierze za to prezydent Rosji Władimir Putin.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin pytany o to, czy Andrzej Duda podjął właściwą decyzję ocenił, że "prezydent Andrzej Duda podjął bardzo dobrą decyzję, bo główne uroczystości upamiętniające wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau, odbywają się w Polsce, dokładnie w dniu 27 stycznia, kiedy to obóz został wyzwolony, dokładnie w tym dniu, który międzynarodowa społeczność uznała za Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, czyli we właściwym miejscu i we właściwym czasie".

Uroczystości w Jad Waszem są organizowane przez prywatną fundację, kilka dni przed tym dniem, z bardzo kontrowersyjnym planem, jeśli chodzi o agendę przemówień, z jakimś dziwnym tłumaczeniem, że przemawiają głównie alianci, a okazuje się, że wśród "aliantów" nagle znaleźli się Niemcy. Ten gest wykonany przez prezydenta spowodował, że świat zainteresował się tym, dlaczego prezydent Polski nie jedzie do Jad Waszem i zaczął mówić o tym, co naprawdę wydarzyło się w czasie II wojny światowej i to się w świecie przebija. Takie gesty mają znaczenie i okazuje się, że ten gest ma o wiele większe znaczenie, niż milcząca obecność prezydenta Polski tam na miejscu. Świat już od kilku dni o tym dyskutuje. Widać po reakcjach prasy światowej, że przebija się polska interpretacja, natomiast rosyjska jest odrzucana- dodał.

Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki PO w wyborach prezydenckich, Andrzej Duda powinien być obecny w Jerozolimie.

To jeden z argumentów za tym, żeby przekonywać Polaków, że pani Małgorzata Kidawa-Błońska nie powinna być prezydentem RP, a aspiruje do tego stanowiska, bo w takiej krytycznej, trudnej sytuacji zachowałaby się źle, a Andrzej Duda zachował się właściwie z polską racją stanu- ocenił Jarosław Sellin.

onet logo- W związku z niegodziwymi, kłamliwymi atakami Rosji w stosunku do Polski związanymi z II wojną światową warto przypominać, że gdyby istniało państwo polskie, żadnego Holokaustu by nie było – stwierdził wiceminister kultury Jarosław Sellin.
W przemówieniu wygłoszonym na sympozjum Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (European Jewish Association) w Krakowie, wiceminister Sellin wymieniał fakty historyczne, które w jego ocenie warto przypominać. Podkreślał także troskę państwa polskiego o pamięć o Holokauście.

- Warunkiem rozpoczęcia Holokaustu było zniszczenie państwa polskiego, a państwo polskie zniszczyli Niemcy i Sowieci. Wiec jeśli dziś ktoś ze Wschodu mówi, że my odpowiadamy za Holokaust, to warto przypominać, że zniszczenie państwa polskiego – co było dziełem również Sowietów – umożliwiło Holokaust – mówił Jarosław Sellin. Ocenił, że „w związku z niegodziwymi, kłamliwymi atakami Rosji w stosunku do Polski, związanymi z II wojną światową warto przypominać, że gdyby istniało państwo polskie, żadnego Holokaustu by nie było”.

"W polskich mundurach i z polską bronią Żydzi mogli walczyć z rasistami"
Wiceminister podkreślił, że w państwie polskim żyła połowa europejskich Żydów i traktowani byli jak obywatele, państwo się nimi opiekowało. Jak zwrócił uwagę, prawie 100 tys. żołnierzy polskich we wrześniu 1939 r. miało pochodzenie żydowskie. - W polskich mundurach i z polską bronią Żydzi mogli walczyć z rasistami, hitlerowskimi Niemcami – podkreślił.

Zauważył też, że 400 oficerów, Żydów polskich, zostało wziętych do niewoli przez Sowietów i zginęło w ramach mordu katyńskiego – wśród nich był główny rabin Wojska Polskiego Baruch Steinberg, którego prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nagrodził najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

- Warto przypominać, skoro tak jesteśmy przez dzisiejszą Rosję atakowani, że to Stalin zniszczył życie religijne Żydów we własnym kraju, a zajmując połowę terytorium Polski wywoził na Sybir działaczy różnych organizacji żydowskich, w tym działaczy Betaru z ich liderem Menachemem Beginem – mówił wiceminister. Przypomniał, że Begin został żołnierzem Armii Andersa i wraz z nią wydostał się z gułagu.

Mówiąc o polskiej walce o pamięć o ofiarach Holokaustu wymienił instytucje dbające o tę pamięć, szczególną uwagę zwrócił na pierwsze instytucje i symbole zajmujące się tą tematyką: Muzeum na Majdanku utworzone w 1944 roku, pomnik bohaterów getta odsłonięty w Warszawie w 1946 roku, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie założony w 1947 roku.

W międzynarodowym sympozjum w Krakowie, zorganizowanym z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, bierze udział ok. 200 gości, w tym dyplomaci i rodziny ofiar Holokaustu. Tematem spotkania są m.in. antysemityzm dzisiaj i edukacja. We wtorek delegacja odwiedzi b. nazistowski niemiecki obóz KL Auschwitz-Birkenau, gdzie będzie się modlić.

tvp1 bPolskę próbuje wciągnąć się w strefę współsprawców Holokaustu, a należy przypominać, że Holokaustu wcale by nie było, gdyby Stalin i Hitler nie zniszczyli państwa polskiego – wskazuje wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Polityk PiS podkreślił, że to w Polsce odbędą się główne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, a nie w Jerozolimie. Zobacz nagranie programu

Holokaustu można było uniknąć, zdecydował sprzeciw Stalina. Historyk ujawnia dokument
Jak zaznacza wiceszef resortu kultury, „prawda jest taka, że to Polacy jaki pierwsi stawiali opór dwóm totalitaryzmom”.

– Warunkiem realizacji Holokaustu było zniszczenie Polski – powiedział Sellin i dodał, że dokonały tego Niemcy hitlerowskie wspólnie z Rosją stalinowską.

W jego ocenie Polskę próbuje się wciągnąć w strefę współsprawców Holokaustu, a odebranie możliwości zabrania głosu prezydentowi Andrzejowi Dudzie na obchodach w Jerozolimie jest niedopuszczalne.

Przypomnijmy – w ubiegłym tygodniu Andrzej Duda poinformował, że nie będzie uczestniczył w zaplanowanym na 23 stycznia Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, gdyż organizatorzy forum nie umożliwili zabrania głosu przedstawicielowi Polski.

Wiceminister kultury przypomniał, że izraelskie uroczystości są współorganizowane przez prywatną fundację – Mosze Kandora – „związaną z reżimem Władimira Putina”.

– Najpierw uznano, że tylko alianci będą przemawiać, później – że także Niemcy znajdą się w tej grupie. Rzeczywiście, na nowo piszemy historię – powiedział Sellin i dodał, że prezydent Polski w czymś takim uczestniczyć nie może.

Forum Holokaustu w Izraelu. „Wydarzenie krojone pod narracje rosyjskiej propagandy”
Podkreślił też, że to w Polsce będą główne uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

– My to organizujemy: Muzeum Auschwitz-Birkenau, państo polskie. Tutaj Andrzej Duda przemówi. Przybędzie ponad 20 przywódców państw, przyjedzie około dwustu ocalonych – wskazał wiceminister. Zaznaczył, że uroczystości są dokładnie tego dnia, kiedy nastąpiło wyzwolenie obozu i dokładnie w tym miejscu – w Auschwitz.

Do momentu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search