MaryjaW Gdańsku odsłonięto pomnik bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego – wielkiego patrioty, który angażował się w życie społeczne i religijne mieszkańców Pomorza. Uroczystości poprzedziła Msza święta w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika ks. Franciszka Rogaczewskiego miała miejsce nieopodal kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku, którego ks. Rogaczewski był budowniczym, a przez wiele lat także proboszczem.

– Błogosławiony ks. Franciszek Rogaczewski już przemierza ulice tramwajem, poświęcałem nawet ten tramwaj – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Ks. Franciszek Rogaczewski jest jednym ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, których w 1999 r. wyniósł na ołtarze papież Jan Paweł II.

– Ks. Franciszka Rogaczewskiego wyniesiono na ołtarze za jego męczeństwo, my zachowujemy go w naszej pamięci również za jego walkę o polskość w niemieckim wówczas Gdańsku – zaznaczył Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ks. Franciszek Rogaczewski był wielkim patriotą. Był także wielkim duszpasterzem Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk.

– Pogarda dla Boga i dla Polski spotkała się w laboratorium nazizmu, jakim było Wolne Miasto Gdańsk. Tutaj ks. Rogaczewski razem z innymi błogosławionymi księżmi, których dzisiaj wspominamy, nadal w trudzie służył Bogu i Polsce – podkreślił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Za swoją działalność został aresztowany i osadzony w obozie Stutthof. Zamordowany w masowej egzekucji 1 stycznia 1940 r. Z inicjatywą budowy pomnika wyszli księża i parafianie. Dla pani Janiny Rogaczewskiej, żony bratanka bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, to wzruszająca chwila.

– Przede wszystkim odczuwam ogromną radość, dumę i pewnego rodzaju zaszczyt, że dożyłam takiej chwili, że jednak znalazło się grono osób, które mocno zaangażowało się w powstanie tego pomnika – zaznaczyła Janina Rogaczewska.

Odsłonięcie pomnika ks. Franciszka Rogaczewskiego było również symbolicznym otwarciem odbywającego się w Gdańsku I Kongresu 108 – Błogosławionych Męczenników II wojny światowej.

– Jan Paweł II dał nam lekcję przez wyniesienie na ołtarze 108 błogosławionych, lekcję pamięci o rzeczywistości II wojny światowej. Dla nas Polaków to także szalenie ważna lekcja, ponieważ ona opowiada rzecz nam historykom wiadomą, tzn. o istnieniu jedności między dziejami narodu i dziejami Kościoła – wyjaśnił historyk prof. Jan Żaryn.

Organizatorami kongresu są Bracia Mniejsi Kapucyni z Prowincji Krakowskiej oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie zakończy się w czwartek.

Se.pl logo WWWKolejnym gościem programu "Express Biedrzyckiej" był wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jednym z głównych tematów rozmowy była ciągnąca się od tygodni sprawa szefa NIK Mariana Banasia. Ale nie tylko. Polityk zdradził, co wie na temat stanu zdrowia, w jakim znajduje się aktualnie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Co powiedział na ten temat Sellin? Zapraszamy na nowy odcinek "Expressu Biedrzyckiej". Zobacz nagranie programu

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przyznał, że jeśli chodzi o Mariana Banasia to sprawa i stanowisko wygląda jasno: - Nasze oczekiwanie od ponad tygodnia jest stałe: dymisja Mariana Banasia. Sellin zapytany o to, czy jego formacja podpisze się, pod wnioskiem Lewicy, o Trybuna Stanu dla szefa Najwyższej Izby Kontroli: - Będziemy się nad tym zastanawiać. Musimy zobaczyć uzasadnienie tego wniosku. Jak się zapoznamy z jego treścią, to będziemy rozważać czy taki instrument jest możliwy do uruchomienia - przyznał szczerze polityk. W rozmowie z Kamilą Biedrzycką w programie pojawił się też temat Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że prezes Prawa i Sprawiedliwości niedawno przeszedł zabieg zainstalowania w kolanie endoprotezy. Teraz pod okiem specjalistów dochodzi do pełni sił. Jak się czuje? Co na ten temat wie Sellin? - Endoproteza jest zainstalowana, teraz okres rehabilitacji. Nie wiem ile to może potrwać. Na pewno nie jest to dolegliwość przyjemna i umożliwiająca pełną sprawność fizyczną. Ale mamy z prezesem nieustanny kontakt jeśli chodzi o konsultacje o charakterze politycznym - ujawnił gość "Expressu Biedrzyckiej" .

tysol1W programie "Woronicza 17" min. Sellin odniósł się do decyzji SN, która podważa dotychczasowe reformy sądownictwa w Polsce.

KRS będzie działać, Izba Dyscyplinarna SN będzie działać. Będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości z bardzo prostej przyczyny - Polacy wskazują, i to od wielu lat, że z elementów władzy państwowej (...) władza sądownicza jest odbierana najsurowiej...- podkreślił.

Po Pani Prezes Gersdorf widać, że ona nawet nie rozumie, że jest częścią władzy państwowej- dodał.

W głowach części kasty sędziowskiej (...) oni są jakąś korporacją, która jest uprawniona do tego, żeby kontestować werdykty demokratycznych wyborów (...) Jeżeli mówimy o potrzebie równowagi władz, to my własnie do tego dążymy, bo władza sądownicza próbowała się pozycjonować tak, żeby dominować nad pozostałymi- zaznaczył.

Myślę, że Polacy są zgorszeni tym, że w Polsce - jak w żadnym innym kraju cywilizacji Zachodu - sędziowie uczestniczą w wiecach politycznych...- przypomniał.

tvp info– Debata jest wtedy, kiedy kontrkandydaci ścierają się ze sobą, a nie wygłaszają oświadczenia – powiedział w programie „Woronicza 17” Paweł Bejda (PSL), komentując prawyborcze starcie kandydatów PO na prezydenta. Dariusz Joński (KO) przyznał, że „fajerwerków nie było”, a Jarosław Sellin (PiS) wskazywał na bezideowość Platformy Obywatelskiej. Zobacz nagranie programu

Dworczyk po debacie PO: „Prezydent Andrzej Duda to zupełnie inna liga”
W partyjnych prawyborach, które mają 14 grudnia wyłonić kandydata PO na prezydenta, uczestniczą wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. W sobotę spotkali się na prawyborczej debacie. Prezentowali poglądy m.in. na tematy związane z polityką zagraniczną, zdrowiem, gospodarką i ekologią.

„Wygłaszanie oświadczeń”
– To była debata związana raczej z wygłaszaniem oświadczeń poszczególnych kandydatów – ocenił Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP.

Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) przyznał, że „fajerwerków nie było, ale może i dobrze”. – Polska jest podzielona; w moim przekonaniu potrzebuje takiego prezydenta, który będzie potrafił zasypać te podziały – podkreślił.

Skandaliczne słowa Jaśkowiaka podczas debaty: Macierewicz jak Stalin
– Platforma Obywatelska ma prawo wyłonić spośród siebie najlepszego kandydata. Natomiast jeżeli mówimy o jakiejkolwiek debacie, to według mojej oceny debata jest wtedy, kiedy kontrkandydaci ścierają się ze sobą, a nie wygłaszają oświadczenia – mówił Paweł Bejda (PSL).

Również Wanda Nowicka (Klub Parlamentarny Lewica, Wiosna) oceniła, że „debata była troszkę nudnawa, tam nie było żadnego starcia”. – Ale nie odnosząc się do tego, co konkretnie kandydaci mówili i co mi się podobało bądź nie, uważam, że bardzo dobrze jest, że też kobiety są bardzo poważnie traktowane – dodała.

„Bardzo kiepski teatr”
Robertowi Winnickiemu (Konfederacja) w śledzeniu debaty polityków PO przeszkodził zjazd prawyborczy w jego własnym ugrupowaniu. Ocenił jednak, że „to, co widzimy w PO, jest teatrem i niestety z tego co obserwuję po opiniach, to bardzo kiepskim teatrem”.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (PiS) wskazał, że „PO to jest bezideowa partia władzy, która gdzieś tam jeszcze władzę posiada w samorządach, teraz w Senacie, ale generalnie tęskni do władzy centralnej”. – Ta bezideowość oznacza, że wizji Polski ja się raczej nie doczekam w tej formacji, ponieważ programowe sprawy jej raczej nie interesują – podsumował.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search