niezalenaKonflikt wokół Westerplatte nikomu nie jest potrzebny. To narodowa, wręcz międzynarodowa sprawa. Westerplatte jest w świecie kojarzone jako miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Jest odwiedzane przez cudzoziemców i na pewno nie powinno wyglądać tak jak dzisiaj – powiedział w rozmowie z Michałem Rachoniem w programie „#Jedziemy” wiceminister Jarosław Sellin.
Wczoraj trwały rozmowy między wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem a prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz w sprawie zagospodarowania terenu Westerplatte.

- Proponujemy, żeby przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte i mieli wpływ na jego kształt - powiedział po spotkaniu Sellin.

Wiceminister był dziś gościem Michała Rachonia. Zaznaczył jak wielką wagę ma Westerplatte.

"Ludzie odwiedzający Gdańsk w pierwszej kolejności idą do Bazyliki Mariackiej, na drugim miejscu jest właśnie Westerplatte. I co oni tam dzisiaj widzą? Ja już nie chcę tego komentować i się pastwić, ale nie najlepiej to wygląda. Powinno tam powstać plenerowe muzeum, parkowo-historyczne. Muzeum, które opowiada o każdym szczególe siedmiodniowej dzielnej bitwy Polaków z Niemcami, ale też o szerszym kontekście, o wojnie obronnej 1939 r. Takie muzeum powołaliśmy w grudniu 2015 roku, ono jest filią muzeum II WS. mamy instytucję zatrudniającą 120 wyspecjalizowanych osób, gotowych do zrealizowania tego projektu. Dobrze byłoby to zrobić. Dla nas niezrozumiale jest to, że władze Gdańska, które dostały ofertę zainwestowania przez rząd polski, przez ministerstwo kultury 150 mln zł na uatrakcyjnienie części terenu tak ważnego, świętego terenu, że one się temu opierały, przeciwstawiały"– powiedział.

 

– Wczoraj atmosfera rozmowy była dosyć dobra. Ja zaproponowałem pani prezydent, by przedstawiciele miasta weszli do komitetu honorowego budowy muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Ten komitet będzie mógł jeszcze doprecyzować szczegółowo kształt tego plenerowego muzeum. Po drugie zaproponowałem, by wreszcie przedstawiciele Gdańska weszli do rady muzeum II WŚ. Już wcześniej prosiliśmy o to, że skoro istnieje muzeum w Gdańsku, to dobrze byłoby, żeby przedstawiciele miasta w tej radzie byli. Niestety władze Gdańska nikogo do tej rady nie oddelegowały. Uważam, że warto byłoby to zrobić. I wreszcie do komitetu honorowego budowy pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego - bo mamy zamiar, prawdopodobnie 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, taki pomnik w Gdańsku odsłonić, na terenie należącym do muzeum II WŚ – dodał.

Zapytano wiceministra o wypowiedź Jacka Żakowskiego.

– Oni żyją dwoma kompleksami. Niższości wobec Zachodu, bo urodzili się w jakimś dziwnym kraju, który odstaje od Zachodu, od tych liberalno-lewicowych standardów, które tam dominują od wielu lat, i drugim kompleksem - wyższości wobec własnego narodu– ocenił.

Dodał, że „niechęć do własnego narodu jest dosyć charakterystyczna dla tych środowisk”.

radiogdansk1 września obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości, które rozpoczynają się o 4:45, od 1998 roku organizuje miasto. Czy będzie współpracować z rządem? Gościem Dnia Radia Gdańsk był Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Rozmawiał Jarosław Popek. Wysłuchaj nagrania audycji


- To pewna tradycja i zawsze biorą w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Teraz mamy do czynienia z okrągłą, 80. rocznicą, więc reprezentacja będzie na wysokim szczeblu. Myślę, że pojawi się premier Mateusz Morawiecki, duża część rządu, przedstawiciele parlamentu. Prezydent Andrzej Duda będzie wtedy gościł prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w Warszawie, może spotkają się też w Wieluniu. My zapraszamy także przedstawicieli miasta do różnych wydarzeń, które organizujemy w Gdańsku - na rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia, 1 września do Muzeum II Wojny Światowej, na odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, Mamy nadzieję, że skoro na uroczystościach na Westerplatte pojawi się poważna delegacja rządowa, to przedstawiciele miasta pojawią się na wydarzeniach organizowanych przez nas - mówił gość Radia Gdańsk.

Pr24- Proponujemy, jako organizator Muzeum II Wojny Światowej i jego filii Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939, żeby przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte - przekazał po spotkaniu z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.

Jak powiedział Jarosław Sellin, dzięki takiemu rozwiązaniu przedstawiciele miasta też będą mieli wpływ na profil placówki. - W tym komitecie będzie się dopracowywało koncepcję tego muzeum plenerowego, żeby mieli wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać - powiedział Sellin.

- Proponujemy też, żeby miasto Gdańsk oddelegowało do rady Muzeum II Wojny Światowej swoich przedstawicieli, bo poprzednio, kiedy ta rada się kształtowała, niestety miasto Gdańsk nikogo do tej rady nie oddelegowało - dodał wiceminister.

Aleksandra Dulkiewicz po spotkaniu poinformowała, że złożyła ofertę, aby tereny miasta Gdańsk mogły być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte. - Że razem współtworzymy tę instytucję, wspólnie bierzemy odpowiedzialność za jej kształt - powiedziała.

Podczas briefingu prezydent Gdańska podkreśliła, że Westerplatte to "szalenie ważne miejsce dla polskości, skrawek Polski, o który zabiegali dłużej niż jakiekolwiek rozkazy przewidywały, we wrześniu, 80 lat temu, polscy żołnierze".

- Dopóki rozmawiamy, jest nadzieja, więc za to spotkanie bardzo panu ministrowi dziękuję. Dziękuję także za to, że współpracujemy przy obchodach 80. rocznicy wybuchu wojny. I mam nadzieję, że będzie to takie święto, które będzie miało nie tylko charakter wspomnienia, ale także refleksji na przyszłość - dodała prezydent Gdańska.

Budowa muzeum

Kontrowersje dotyczące Westerplatte wywołał procedowany w Sejmie projekt ustawy, który - według jego twórców z PiS - ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.

Posłowie PiS przekonują jednocześnie, że w obecnym stanie prawnym do zrealizowania inwestycji na terenie Westerplatte konieczne byłoby "przeprowadzenie długotrwałej i skomplikowanej procedury". "Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację budowy Muzeum, jako przedsięwzięcia istotnego z punktu widzenia interesów państwa" - podkreślili w uzasadnieniu projektu.

Projekt ustawy, który w ubiegłym tygodniu został skierowany do dalszych prac przez sejmową komisję infrastruktury, krytykują posłowie opozycji, a także władze Gdańska, w tym prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, w której ocenie jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search