10.12.2017 Apele o rozlew "pisowskiej krwi"? Sellin: Trzeba wyraźnie wskazać za eskalowanie tych emocji polityków, którzy do tego nawołują

wpolityceTrzeba powstrzymać emocje, nie można gloryfikować czy usprawiedliwiać takiego zachowania - mówił w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, nawiązując do piątkowego rzucania jajkami w auta wyjeżdżające z terenu Pałacu Prezydenckiego.
W piątek policja ujęła cztery osoby, które obrzuciły jajkami samochody wyjeżdzające z terenu Pałacu Prezydenckiego po desygnowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera. Przed Sejmem z kolei doszło do przepychanek i ostrej wymiany zdań między ekipą programu TVP „W tyle wizji”, a prowadzącymi w tym miejscu protest Obywatelami RP. Od jednego z protestujących pracownicy TVP usłyszeli m.in. wulgaryzmy i groźby, w tym: „bo Ci łapy połamiemy”, co zarejestrowała kamera. TVP zapowiada, że w poniedziałek złoży zawiadomienie do prokuratury w związku z piątkowym „atakiem” na dziennikarkę telewizji i utrudnianiem jej wykonywania obowiązków służbowych. Zawiadomienie prokuratury i RPO m.in. w tej sprawie zapowiada też Policja.
Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, pytany w niedzielę w Radiu Zet, czy prezydent Andrzej Duda zaapeluje o uspokojenie emocji, stwierdził, że Prezydent RP wielokrotnie już o to apelował, „ale to nie jest tak, że prezydent może coś na kimś wymusić”.
To jest decyzja posłów, senatorów i liderów partyjnych
— dodał.
Natomiast to, co się stało w piątek, to przejaw agresji i głupoty. Agresji, bo ci ludzie, którzy rzucali, wierzyli, że tam są politycy czy PiS-u czy prezydent; a głupoty, bo gdyby to była kolumna prezydencka czy premier, gdzie są funkcjonariusze BOR-u, ich reakcja mogłaby być różna
— mówił Łapiński. Wyjaśnił, że „wszędzie na świecie kolumny prezydenckie są odpowiednio chronione - gdyby to był prezydent Niemiec, Francji, Polski, Stanów Zjednoczonych, to ci funkcjonariusze mieliby kilka sekund, żeby zareagować, a ich obowiązkiem jest reagować tak, żeby wyeliminować niebezpieczeństwo”.
Trzeba powstrzymać emocje i to jest apel do wszystkich stron - nie można gloryfikować czy usprawiedliwiać tego zachowania, bo po pierwsze, ono było agresywne, a po drugie, stwarzało naprawdę niebezpieczeństwo, nawet dla tych ludzi
— podkreślił prezydencki rzecznik.
Jarosław Sellin zaznaczył z kolei, że nie można zostawić tego, co się wydarzyło w ostatnich dniach, jeśli chodzi o „eskalowanie emocji” i „przekraczania pewnych granic w związku z tymi emocjami”. „Emocji organizowanych przez totalną opozycję” - dodał.
My nie apelujemy do naszych zwolenników, żeby wychodzili na ulice, co nieustannie robicie od 2 lat, żeby atakować polityków partii rządzącej; my nie organizujemy manifestacji pod siedzibą waszej partii, żeby na was czyhać i atakować. Wy to robicie
— mówił, zwracając się do polityków opozycji.
Wiceszef resortu kultury wskazał też, że jeśli „melduje się” posłowi PO, „który na to nie reaguje”, „że trzy auta ustrzeliliśmy: niestety zwłok jeszcze nie ma” i „znajdujemy wpisy, że musi się polać PiS-owska krew”, a jednocześnie na trybunie sejmowej występują posłowie Platformy, którzy krzyczą: +precz z Kaczorem+ dyktatorem, to oczywiście działa na ludzi niezrównoważonych emocjonalnie” - ocenił.
Sellin też zaapelował o uspokojenie emocji.
Mam nadzieję, że na tym się zakończy, ale nie można tego zostawić bez reakcji
— podkreślił.
Dodał, że trzeba „wyraźnie wskazać za eskalowanie tych emocji polityków, którzy to robią, którzy nadal nawołują (…), jeden z liderów totalnych polityków opozycji mówi, że nadal będziemy używać ulicy i tych rozemocjonowanych ludzi, niezrównoważonych często emocjonalnie, wyprowadzają na tę ulicę i dochodzi do takich sytuacji” - wskazał.
Selin zaznaczył, że mówi o tym, żeby „wyraźnie wskazać odpowiedzialnych moralnie i politycznie za to eskalowanie emocji”.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search