25.03.2019 Zabytki wracają

nasz dziennik 600x321Specjaliści z ministerstwa kultury prowadzą 80 spraw mających na celu odzyskanie dzieł sztuki utraconych podczas wojny.
– Obecnie Wydział Restytucji Dóbr Kultury działający w ramach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych prowadzi blisko 80 postępowań restytucyjnych w kraju i za granicą – informuje nas Magdalena Tomaszewska z Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zastrzega, że Wydział nie może podawać szczegółów prowadzonych spraw ze względu na dobro tych postępowań.
– Średnio co czwarty dzień odzyskujemy jakieś dzieło, często są to drobne rzeczy, i nie są to głośne sprawy – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Czemu zawdzięczamy ten wynik? W czerwcu 2017 r. weszła w życie ustawa o restytucji narodowych dóbr kultury, która kompetencje dotyczące restytucji dóbr kultury skupia w rękach ministra kultury i dziedzictwa narodowego. – Ustawa daje narzędzia prawne do skutecznej i owocnej współpracy z organami ścigania w dziedzinie restytucji, jasno wskazuje, kto, w jaki sposób i w jakich przypadkach powinien działać. Duży wzrost postępowań prowadzonych na gruncie krajowym to m.in. efekt obowiązywania ustawy – wyjaśnia Tomaszewska. – Największym problemem jest liczba obiektów, których szukamy. Mamy ich na naszej liście ponad 60 tysięcy, a to oznacza, że nawet jeśli odzyskujemy średnio co czwarty dzień jakieś dzieło, to przed nami dziesiątki lat odzyskiwania tych dzieł. To jest praca na pokolenia – mówi Sellin. – Ale ona jest coraz bardziej skuteczna z tego względu, że zasoby np. muzeów, galerii w dobie cyfryzacji są ujawniane w sieci. Dowiadujemy się bardzo często ze stron internetowych poszczególnych instytucji, jakie są ich zasoby magazynowe, a nie tylko to, co znajduje się na wystawach stałych czy czasowych, ponieważ postanowili się nimi pochwalić. Nasi specjaliści śledzą te informacje, oglądają, sprawdzają – i odnajdują rzeczy, które powinny do Polski wrócić – podkreśla wiceminister kultury.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search