28.11.2018 Adam Chmielecki o swojej nowej książce: "To dzięki ludziom Solidarności Polska po raz drugi odzyskała niepodległość"

radiogdansk"Solidarni i Niepodlegli" - to tytuł nowej książki publicysty i politologa Adama Chmieleckiego. Autor przybliża sylwetki kilkudziesięciu członków i sympatyków Solidarności. - Są to osoby, które poznałem podczas mojej kariery naukowej i dziennikarskiej. Osobiście i na łamach dokumentów. Też są to osoby, z którymi jestem osobiście związany, które wywarły na mnie duży wpływ - opowiadał.
Adam Chmielecki przedstawił swoją nową publikację w historycznej sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej. W premierze wziął udział także m.in wiceminister Jarosław Sellin.

"W TYM ROKU ANALIZUJEMY RÓŻNE ASPEKTY POLSKIEJ WOLNOŚCI"

Autor książki wielokrotnie zaznaczał, że treść i tematyka książki koresponduje ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Adam Chmielecki publikacją chciał podkreślić rolę Solidarności w historii polskiej walki o wolność. - W tym roku analizujemy różne aspekty polskiej wolności. W tym kontekście nie możemy zapominać o Solidarności, to dzięki ludziom Solidarności Polska odzyskała po raz drugi niepodległość. Przecież niepodległość odzyskaną w 1918 roku ponownie utraciliśmy 21 lat później - komentował Adam Chmielecki.

TAKŻE O ZAPOMNIANYCH

Książka "Solidarni i niepodlegli" zawiera sylwetki kilkudziesięciu działaczy ruchu antykomunistycznego w PRL lat 70. i 80., członków i sympatyków Wolnych Związków Zawodowych, Solidarności, Solidarności Walczącej, Federacji Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W wyborze Adama Chmieleckiego znalazły się zarówno postaci bardzo dobrze znane, jak i szerzej zupełnie nieznane lub zapomniane - stoczniowcy, portowcy, dziennikarze, studenci, duchowni Kościoła katolickiego wspierający wolnościowe dążenia Polaków w drugiej połowie XX wieku. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, autor zadbał o ilustracje złożone ze zdjęć i dokumentów.

Adam Chmielecki jest również autorem lub współautorem książek, w tym dwutomowej biografii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search