29.12.2018 Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku otrzymała Medale Gloria Artis

papTablica na budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański
Tablica na budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański
Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzy Litwin otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - podało w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zastępca dyrektora Maria Dyrka została wyróżniona Srebrnym Medalem.

Odznaczenia wręczył wiceminister kultury Jarosław Sellin - poinformowało na swojej stronie internetowej MKiDN, dodając, że uroczystość odbyła się w środę, w Narodowym Muzeum Morskim, podczas otwarcia Forum Państw Morza Bałtyckiego, poświęconego dziedzictwu kulturowemu regionu.

"Profesjonalizm Jerzego Litwina, jego pasja i ogromne zaangażowanie w dzieło zachowania oraz udostępniania morskiego i rzecznego dziedzictwa Rzeczypospolitej znajduje swoje potwierdzenie w wielu sukcesach kierowanej przez niego instytucji" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister Sellin.

"Potwierdzeniem jakości dotychczasowych osiągnięć dyrektora Litwina i jednocześnie zapowiedzią kolejnych była decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2013 o zmianie nazwy Centralnego Muzeum Morskiego na Narodowe Muzeum Morskie. Rezultaty wieloletniej, pełnej poświęcenia i determinacji działalności zostały utrwalone w Gdańsku, w oddziałach w Gdyni, Kątach Rybackich, Tczewie, Helu i Łebie" - dodał.

W ocenie wiceministra - jak czytamy w komunikacie MKiDN - dzięki dyrektorowi Litwinowi i pozyskanym przez niego środkom finansowym z kraju i zagranicy powstały: Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku w 2012 r. oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w 2016 r.

"Z jego inicjatywy także została utworzona sieć europejskich muzeów rzek, której uczestnicy spotykają się corocznie w kolejnych miastach europejskich. Ponadto, mimo obowiązków związanych z pełnioną funkcją Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Jerzy Litwin kontynuował pracę naukową - wydał 6 książek (w tym jedną w Niemczech) oraz opublikował ponad 220 artykułów, w tym ponad 50 za granicą (w języku angielskim i tłumaczonych na niemiecki, holenderski i litewski)" - głosi komunikat resortu kultury.

Maria Dyrka, która pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". MKiDN zwróciło uwagę, że Sellin podkreślił jej rolę jako "inicjatorki, animatorki i kierownika merytorycznego Projektu budowy Ośrodka Kultury Morskiej (OKM) – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego, który został udostępniony zwiedzającym w 2012 roku".

"Dzięki zaangażowaniu dyrektor Marii Dyrki w realizację projektu w Gdańsku, powstała jedyna placówka w kraju, która w kompleksowy i interaktywny sposób przekazuje wiedzę z dziedziny kultury dotyczącej tematyki morskiej, wykorzystując techniki multimedialne, prowadzi także działalność edukacyjną, konserwatorską oraz naukowo-badawczą" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister kultury.

MKiDN podało też, że minister Selin podkreślił, że dyrektor Dyrka – z zawodu konserwator, była "inicjatorem i współautorem projektu gruntownej i kompleksowej przebudowy pracowni konserwatorskich w oddziale Muzeum Wisły w Tczewie - Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym". "Dzięki jej zaangażowaniu Muzeum zrealizowało wystawę w oddziale Rybołówstwa w Helu pt. +Rybacy w akcji. Stanowiska edukacyjne na wystawie stałej w Muzeum Rybołówstwa w Helu+. Ponadto rozwinęła aktywną zagraniczną współpracę partnerską w zakresie działań konserwatorskich i digitalizacyjnych" - dodał resort.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search