14.07.2018 Sellin: Gdyby Tusk był naprawdę twardym zawodnikiem, to by zadeklarował, że wystartuje w wyborach przeciwko Andrzejowi Dudzie

wpolityceMyślę, że mimo pewnego znaczenia politycznego jakie wciąż ma Donald Tusk zarówno na arenie międzynarodowej jak i polskiej, bo część opozycji pokłada w nim nadzieję, to w rzeczywistości ma on w Polsce status politycznego emeryta—mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

wPolityce.pl: Donald Tusk zadeklarował, że wystartuje w wyborach prezydenckich jeżeli jego przeciwnikiem będzie Jarosław Kaczyński. Co Pana zdaniem chciał osiągnąć szef Rady Europejskiej taką deklaracją?

Jarosław Sellin: Moim zdaniem, to było typowe dla Donalda Tuska zachowanie, który znany jest z tego, że lubi swoimi wypowiedziami sprowokować dyskusję. Dzisiaj wszyscy dziennikarze pytają o jego słowa. Gdyby jednak szef Rady Europejskiej był naprawdę twardym zawodnikiem, który nie boi się konfrontacji z rzeczywistością, to by zadeklarował, że wystartuje w wyborach prezydenckich przeciwko Andrzejowi Dudzie. Przypomnę, że sam prezes PiS, kilka dni temu w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”, powiedział, że kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta w wyborach w 2020 r. będzie Andrzej Duda. Jeżeli Donald Tusk nie ustosunkował się do tego faktu, to wie, że by przegrał.

W tym samym wywiadzie, o którym Pan wspomina, prezes Kaczyński stwierdził, że Donald Tusk „lubi działać w sytuacji, gdy ma wysoki poziom pewności wygranej”. Szef Rady Europejskiej będzie czekał do ostatniej chwili, aby mieć pewność wygranej i wtedy się zadeklaruje, czy weźmie udział w wyborach?

Myślę, że mimo pewnego znaczenia politycznego jakie wciąż ma Donald Tusk zarówno na arenie międzynarodowej jak i polskiej, bo część opozycji pokłada w nim nadzieję, to w rzeczywistości ma on w Polsce status politycznego emeryta. Pamiętamy Aleksandra Kwaśniewskiego, który odegrał przecież znaczącą rolę w polskiej polityce i mimo stosunkowo młodego jak na polityka wieku, jest dzisiaj na politycznej emeryturze. Taka przyszłość czeka moim zdaniem Donalda Tuska jeżeli zdecyduje się wrócić do polskiej polityki.

Donald Tusk zarzucił rządowi brak woli współpracy.

Przypomnę, że Donald Tusk zasłynął tuż po reelekcji na stanowisko szefa Rady Europejskiej kilkoma atakami na rząd Zjednoczonej Prawicy. Zepsuł tym samym pewne standardy wypracowane przez jego poprzednika, który nie mieszał się w wewnętrzne sprawy kraju, z którego pochodził. Okazało się więc, że mieliśmy rację nie godząc się na jego reelekcję, bo wiedzieliśmy, że nie będzie on apolitycznym politykiem.

Wierzy Pan, że w listopadzie, zarówno rząd jak i opozycja będzie razem świętować 100. rocznice odzyskania niepodległości? Zbojkotowanie Zgromadzenia Narodowego nie napawa optymizmem.

Przyznam, że patrzę na to ze spokojem. Takie bojkoty raczej przynoszą efekt odwroty od zamierzonego. Większość Polaków postrzega takie zachowania jako niepoważne, niepaństwowe i niewłaściwe dla takich historycznych momentów. Przedstawiciele opozycji zostali zaproszeni na Zgromadzenie Narodowe, będą również zaproszeni na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Opozycja jest zakładnikiem własnej narracji? Skoro przekonuje, że łamiecie Konstytucję, to nie wypada jej stawać z Wami w jednym szeregu

Nie ma dowodów na to, że łamiemy Konstytucję, bo nie ma w tej sprawie żadnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a tylko on może orzekać czy coś jest zgodne z Konstytucją. Jeżeli opozycja jest tak przywiązana do tego, aby nie łamać Konstytucji, to mam nadzieję, że pojawi się na Paradzie Równości, gdzie głoszone są takie postulaty jak małżeństwa jednopłciowe, a polska Konstytucja jasno wskazuje, że małżeństwo, to jest związek mężczyzny i kobiety. Jeżeli uważają, że łamana jest Konstytucja, to może oto chodzi? Może tutaj by chcieli zademonstrować swoje przywiązanie do Konstytucji?. Bardzo ich do tego zachęcam.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search