Wydarzenia sportowe odbywają się pod flagą narodową, często z rozpoczęciem od śpiewania hymnu narodowego; zależało nam, by związać radość ze stulecia odzyskania niepodległości z wielkimi wydarzeniami sportowymi - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Kultury sekretarz stanu w resorcie kultury Jarosław Sellin podczas której podsumował stan realizacji Programu Wieloletniego "Niepodległa".
Program "Niepodległa", organizowany z okazji rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wzbudza duże zainteresowanie społeczne - powiedział sekretarz stanu w ministerstwie kultury Jarosław Sellin
Podczas wtorkowej konferencji prasowej podsumował stan realizacji programu
Sport jest naturalnym kontekstem dla tematyki patriotycznej, wyzwalającym dużą ilość pozytywnych emocji, skupiającym Polaków wokół wspólnego celu - ocenił Sellin, nawiązując do piłkarskich mistrzostw świata w Rosji, które rozpoczną się w czwartek
Podczas wtorkowego briefingu prasowego Sellin podkreślał duże zaangażowanie społeczne, jakie wzbudziła kampania społeczna "Niepodległa dla wszystkich". - To pierwsza z trzech dużych kampanii, planowanych na ten rok (...) Narracja spotu, przygotowanego na tę odsłonę kampanii odnosi się do wywieszania flagi narodowej - to zjawisko na szczęście coraz częściej występujące nie tylko na budynkach publicznych, ale też mieszkaniach prywatnych przy okazji różnych świąt narodowych; flagi jako najbardziej naturalnego i osobistego gestu przywiązania do ojczyzny.
Na bohaterów tej kampanii wybraliśmy polskich sportowców z różnych dyscyplin, również paraolimpijczyków. Sport jest dziedziną naturalnie związaną z dumą narodową, emocjami patriotycznymi, a postaci, prezentowane w kampanii - z Adamem Małyszem na czele - budzić mogą wyłącznie pozytywne emocje.
- Wydarzenia sportowe odbywają się pod flagą narodową, często z rozpoczęciem od śpiewania hymnu narodowego; zależało nam, by związać radość ze stulecia odzyskania niepodległości z wielkimi wydarzeniami sportowymi, także tymi, które za chwilę będą przed nami - podkreślił Sellin, nawiązując do rozpoczynających się w czwartek piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Reprezentacja Polski zagra w grupie H; zmierzy się z Senegalem, Kolumbią i Japonią.
Jak zaznaczył, "w celu zwiększenia świadomości wyjątkowości jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości zaprosiliśmy do współpracy szerokie grono partnerów, zarówno ze świata biznesu, jak organizacji non-profit. Logo obchodów wykorzystują duże spółki Skarbu Państwa i mniejsi przedsiębiorcy regionalni".
- Sport jest naturalnym kontekstem dla tematyki patriotycznej, wyzwalającym dużą ilość pozytywnych emocji, skupiającym Polaków wokół wspólnego celu; często daje powody do radości i dumy narodowej. Biuro programu "Niepodległa" współpracuje m.in. z Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Związkiem Koszykówki, Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Narciarskim. Prawie wszystkie te związki także będą niebawem obchodzić swoje stulecie. Żużlowa reprezentacja Polski, dyscypliny sportowej szczególnie w Polsce popularnej, jest organizatorem całej serii zawodów z logiem "Niepodległa".
Sellin podkreślił także działania na polu kultury. - "Niepodległa" jest obecna także w telewizyjnym show "Kocham Cię, Polsko", w którym występują znane postaci polskiego showbiznesu; w każdym odcinku jest runda, w której zaproszeni celebryci odpowiadają na pytania, związane z niepodległością. Ze względu na znane nazwiska program cieszy się duża oglądalnością. Jak żartował, logo programu zostało zaprojektowane przez "znanego polskiego designera marszałka Józefa Piłsudskiego". - To słowo "niepodległa" zapisane osobiście przez niego, napisane jego charakterem pisma - powiedział.
Przypomniał, że program został uchwalony rok temu, na posiedzeniu rządu w maju 2017 r. i obliczony jest na kilka lat, od 2017 do 2021 roku. - Już teraz obserwujemy ogromne zaangażowanie społeczne wokół realizacji tego programu; wiele instytucji, organizatorów wydarzeń patriotycznych, kulturalnych, sportowych chce współpracować z tym programem - podkreślił.
W ramach działań krajowych, zrealizowano projekty, upamiętniające stulecie odzyskania niepodległości, takie jak m.in. wystawa "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie, program "100 Pomników Historii na 100-lecie", stworzenie serii 15-minutowych filmów, które stanowią ekranizację 10 znanych dzieł malarskich i grafik, na podstawie których opowiadane są dzieje Polski. Pakiety trafią do szkół i staną sie narzędziem prowadzenia edukacji historycznej. W ramach priorytetu zagranicznego działania prowadzi Instytut Adama Mickiewicza - do czerwca zorganizował 190 wydarzeń w 65 miastach, w tym 70 koncertów, 17 spektakli, 26 wystaw, 33 warsztaty, 17 konferencji.
Do czerwca 2018 r. organizatorzy zgłosili do kalendarium, dostępnym na stronie www.niepodlegla.gov.pl ponad 1000 wydarzeń, z których niemal 600 zostało zrealizowanych, a 400 zaplanowano na najbliższe miesiące. Z dofinansowania obchodów stulecia odzyskania niepodległości skorzysta 218 instytucji. Łączna kwota dofinansowania wyniesie 13 milionów zł.