13.06.2018 Konsultacje z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej

mkidn 01 cmyk– Skuteczna polityka historyczna musi być oparta o trwałe instytucje w Polsce, m.in. Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej, ostatnio powołane nowe Muzeum Getta Warszawskiego, czy też Muzeum Historii Polski – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin w Gdyni podczas spotkania konsultacyjnego z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej. Wydarzenie organizowane przez MSZ, 13 czerwca br. otworzył wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz.

Zaproszony do udziału w konsultacjach Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin podkreślił, że Polska w ramach dyplomacji publicznej i kulturalnej nie ma lepszego produktu eksportowego niż polska kultura.

Wiceminister Andrzej Papierz wyraził nadzieję, iż poprzez swoją aktywność - prowadzoną profesjonalnie, z pokorą i gotowością do dialogu - polskie placówki dyplomatyczne będą współkształtowały pozytywny wizerunek Polski za granicą oraz jej obecność i zaangażowanie w rozmaitych strukturach międzynarodowych.

– Projekty i kampanie realizowane przez polskie placówki wspólnie z partnerami w kraju i za granicą przyczynią się do budowania silnej pozycji Polski oraz postrzegania nas jako profesjonalnych partnerów – zauważył wiceminister. W tym kontekście wskazał również na konieczność bliskiej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

W spotkaniu w Gdyni udział biorą dyrektorzy‎ Instytutów Polskich i przedstawiciele Ambasad oraz Konsulatów Generalnych RP. Do udziału w konsultacjach zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Polskiego Radia dla Zagranicy, TVP oraz innych instytucji ważnych w działaniach dla dyplomacji publicznej i kulturalnej. Celem konsultacji jest omówienie planów działań w ramach promocji Polski poza granicami kraju i realizacji priorytetów Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakresie dyplomacji publicznej i kulturalnej na 2019 rok.

W programie spotkania zaplanowano m.in. spotkania w formule warsztatowej z udziałem ekspertów w dziedzinie dyplomacji publicznej i kulturalnej, nowych mediów, promocji języka polskiego oraz turystyki, a także specjalistów zajmujących się tematyką dialogu polsko-żydowskiego. Przewidziano również spotkania i rozmowy w Europejskim Centrum Solidarności, Muzeum Emigracji oraz Muzeum II Wojny Światowej.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search