18.09.2023 30 LAT TEMU WOJSKA SOWIECKIE OPUŚCIŁY POLSKĘ

Maryja30 lat temu ostatni rosyjscy żołnierze opuścili Polskę. Łącznie w naszym kraju stacjonowało 56 tys. żołnierzy.

Armia sowiecka stacjonowała na terenie Polski od 1945 roku. Sowieci użytkowali ogółem 70 tys. ha terenów, z czego 60 tys. to poligony, wyposażone w 13 lotnisk. Ponadto mieli do dyspozycji bocznice kolejowe o długości 64 km i 3 km nabrzeży w dwóch basenach portowych. Dzierżawili też 1200 budynków mieszkalnych i około 2,5 tys. budynków koszarowych o powierzchni 2 mln mkw. Ostatnie oddziały wojsk sowieckich wyjechały z Polski 30 lat temu, 18 września 1993 roku. Łącznie nasz kraj opuściło 56 tys. żołnierzy i 7,5 tys. pracowników cywilnych. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, powiedział, że był to ważny akt w utrwalaniu nowej polskiej niepodległości.

– Mimo istnienia od 4 lat niepodległej Polski, wojska sowieckie cały czas tutaj były i trudno było skłonić je do wyjścia. Na szczęście się udało. (…) To był ważny akt w utrwalaniu nowej polskiej niepodległości. Trudno sobie myśleć o niepodległości w sytuacji, kiedy jakieś wojsko obce niechciane na terytorium Polski funkcjonuje – mówił wicemin. Jarosław Sellin.

Polska nie była oczywiście jedynym krajem, w którym stacjonowały wojska sowieckie. W podobnej sytuacji były: Niemcy, Austria, Czechosłowacja, Węgry oraz Rumunia i Bułgaria.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search