18.09.2023 Za nami XXII Jarmark Cysterski. Jarosław Sellin: „Przypominamy niezwykłą historię Pelplina”

radiogdanskW miniony weekend na terenie dawnego Opactwa w Pelplinie odbył się XXII Jarmark Cysterski. To cykliczne wydarzenie w swej formie i treści nawiązuje do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych.

XXII Jarmark Cysterski trwał dwa dni – w sobotę i w niedzielę – jednak wydarzenia towarzyszące odbywały się już w piątek. Tego dnia odbyła się m.in. konferencja „Szlak Cysterski – skuteczna forma tematyzacji przestrzeni turystycznej” organizowana przez Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe w Collegium Marianum i koncert poetycko-muzyczny z okazji 30 rocznicy śmierci ks. Janusza St. Pasierba pn. „Poeta jest Twoim bratem”. Otwarcie jarmarku miało miejsce w sobotę o godzinie 14:00, jednak już od godziny 11:00 miały miejsce Biegi Cysterskie – pierwszy dla dzieci i młodzieży, a godzinę później bieg główny. Po powitaniu miało miejsce wręczenie nagród i otwarcie pikniku „Cysterskie Złoto” z poczęstunkiem dla uczestników. Tego dnia odbywał się też koncert w ramach „Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w Pelplinie”.

– W Gdańsku mamy Jarmark Dominikański, ukorzeniony aż od średniowiecza, tutaj po raz 22. mamy Jarmark Cysterski. Myślę, że on równie silnie się już ukorzenił i będzie organizowany przez wieki – tymi słowami XXII Jarmark Cysterski otwierał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Wiceminister podkreślił, że Jarmarkiem Cysterskim przypominamy niezwykłą historię tego miejsca, niezwykłą historię Pelplina związaną właśnie z cystersami. Zauważył też, że dzięki staraniom Diecezji Pelplińskiej w ostatnich 8 latach miejsce to niezwykle wypiękniało.

DOTACJE Z MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
– Diecezja okazała się tak skuteczna, że uzyskała aż trzy potężne dotacje ze środków europejskich, którymi dysponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: po pierwsze, na renowacje i odnowę jednej z najpiękniejszych katedr w Polsce i Europie; po drugie, na park biskupi, który jest otwarty dla publiczności i można tam bardzo miło spędzać czas w odnowionym anturażu; po trzecie, Kociewskie Centrum Kultury, które niedawno otworzyło swoje podwoje w historycznych budynkach poklasztornych – wymieniał.

Dodał, że jeśli chodzi o pozyskiwanie środków finansowych, Pelplin okazał się najskuteczniejszym niedużym miastem w Polsce w ostatnich 8 latach. Wiceminister życzył gościom dobrej zabawy podczas tego dwudniowego jarmarku i dziękował za jego zorganizowanie. – Było też dla nas w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oczywiste, że tak ukorzeniona i tak ciekawa impreza zasługuje na wsparcie finansowe – zakończył.

W niedzielę, przed oficjalnym otwarciem drugiego dnia jarmarku odbył się turniej rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego”, konkurs historyczny wiedzy o Cystersach oraz konkurs literacki „Cystersi” dla uczniów szkół powiatowych. Miejsce miała także parada historyczna traktami Pelplina, w której zawierał się pojedynek rycerzy o „Damę Serca” i przekazanie klucza do miasta Księciu Mestwinowi. Po oficjalnym otwarciu głównymi atrakcjami były programy i warsztaty historyczne.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search