W sobotę odbędzie się 12. edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Coroczna akcja ma na celu propagowanie literatury narodowej oraz czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą.
Wydarzenie tradycyjnie zainauguruje Para Prezydencka, która fragmenty powieści „Nad Niemnem” odczyta w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
Wiceminister kultury, Jarosław Sellin, mówił, że resort prowadzi wiele działań na rzecz zwiększenia czytelnictwa.
– Istnieje od lat program, którym administruje Ministerstwo Kultury – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w którym uruchamiamy instrumenty zachęcające do czytania, np. od kilku lat mamy program tzw. wyprawki dla matek, które rodzą dzieci, żeby dzieci otrzymywały książeczki dziecięce, które matki będą mogły czytać dzieciom w pierwszych latach ich życia. Różne akcje jak na przykład „Pociąg do czytania”, czyli książki udostępniane w Polskich Kolejach Państwowych, gdzie można sięgnąć po książkę i podczas kilkugodzinnej podróży w pociągu po prostu sobie poczytać – podkreślił Jarosław Sellin.
Powieść „Nad Niemnem” ukazała się w 1888 roku. To jedna z najważniejszych pozycji podejmujących tematykę Powstania Styczniowego.
Pierwsze Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 roku, wówczas lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach były to m.in. „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza i „Lalka” Bolesława Prusa.