- Dotarło do mnie pismo ministra – poinformował prezydent Michał Zaleski podczas czwartkowej konferencji w Urzędzie Miasta Torunia. Chodzi o pawilony nad Wisłą, których budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku i miała zakończyć już za kilka miesięcy. W najbliższych dniach prace w obiektach nie będą się odbywały. Trzeba przeprowadzić inwentaryzację.
Wiceminister Sellin wysłał pismo do prezydenta Torunia
Trwa dyskusja na temat dwóch pawilonów powstających przy Bulwarze Filadelfijskim. Czy nie są za wysokie? Czy nie będą zasłaniać panoramy? A może Toruń zniknie przez nie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO? Głos w tej sprawie zabrał prezydent Michał Zaleski, który otrzymał w tym tygodniu pismo od wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków Jarosława Sellina. 17 czerwca odwiedził on nabrzeże Wisły i plac budowy wraz z dwoma wiceprezydentami Torunia oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków Samborem Gawińskim.
Po tych oględzinach i rozmowach zdecydował się wysłać pismo do prezydenta Michała Zaleskiego.
- Minister obliguje mnie do dokładnej, ponownej analizy procesu budowlanego, sprawdzenia wszystkich dokumentów, które dały podstawy do rozpoczęcia budowy, sprawdzenia i ustalenia, czy ta inwestycja może być tą, która będzie uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu. Obliguje mnie też, zwracając uwagę, że są to jego sugestie, a nie żadna decyzja, aby w tej sprawie przedstawić informacje i wyjaśnienia od samego początku procesu inwestycyjnego – przekazuje Michał Zaleski.
Będzie przerwa w pracach przy budowie pawilonów w Toruniu
W najbliższych dniach prace w pawilonach nie będą prowadzone. Wszystko po to, by wykonać szczegółową inwentaryzację, w razie gdyby doszło do jakichkolwiek rozliczeń finansowych. Wraz z pawilonami budowane są schody, o tych wiceminister nie wspomina. Prace na nich będą toczyć się w normalnym rytmie. W piśmie wiceminister Sellin powołuje się za to na stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków. Prezydent przyznał, że tego stanowiska nie zna. Zwróci się więc do wojewódzkiego konserwatora zabytków z pytaniem, jakie informacje w sprawie tej inwestycji przekazał wiceministrowi.
Prezydenta i powołany przez niego zespół czeka sporo żmudnej pracy. Procedura przygotowania projektu i uzyskania pozwoleń na budowę pawilonów przypada na lata 2017-2018. Trzeba więc skrupulatnie przejrzeć setki dokumentów, by przekonać się, czy nie doszło do zaniedbań.
- Musimy posprawdzać szczegóły typu rzędne projektowe i rzędne rzeczywiste– tłumaczy prezydent.
Budowa pawilonów w Toruniu zgodna z prawem?
Jak jednak wynika ze wstępnego rozeznania w sprawie, decyzje pozwoleniowe były podjęte w sposób właściwy, zgodny z prawem.
- Inwestycja jest prowadzona w taki sposób, jaki wynika z tych decyzji pozwoleniowych – dodaje prezydent.
Co jednak, gdy podczas sprawdzania dokumentów okaże się, że nie wszystko jest zgodne z przepisami? Czy możliwe jest całkowite wstrzymanie inwestycji, a nawet wyburzenie pawilonów?
- Nie mam w tej chwili możliwości przewidywania przyszłości – mówi szczerze prezydent.
Przypomina jednocześnie, że zmiana obowiązującej, prawomocnej decyzji pozwoleniowej, wymaga procedury administracyjnej, a także oceny konsekwencji, wynikających chociażby z poniesionych nakładów materiałowych, robocizny, a wreszcie kosztów. Samo wyburzenie natomiast następuje, gdy coś powstało z naruszeniem prawa, a, jak kilkukrotnie podkreślał prezydent, według wstępnej oceny, budowa prowadzona jest zgodnie z prawem.