01.06.2022 Jaka jest przyszłość muzeów? W Poznaniu dyskutuje o tym 200 muzealników z całej Polski

PoznanradioPierwszy zjazd muzeów polskich miał miejsce 101 lat temu w Poznaniu. Tamto wydarzenie przypomina rozpoczynająca się dziś konferencja z udziałem około 200 muzealników z całej Polski.

Dziś rozmawiają o przeszłości jednostek muzealnych, w tym o dorobku dwudziestolecia międzywojennego, jutro dyskusja skupi się na przyszłości tego typu instytucji.

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin przeczytał list od ministra Piotra Glińskiego. Szef resortu miał być obecny na konferencji, ale zatrzymały go obowiązki służbowe w Warszawie. W liście do uczestników obrad minister kultury zwrócił uwagę na to, że muzea "bronią się" frekwencją.

W 2021 roku, mimo pandemii polskie muzea odwiedziło 25,5 mln osób. Przypomnę jednak, że w 2019 roku, w ostatnim roku przedpandemicznym liczba zwiedzających osiągnęła 40 mln osób i, o czym jestem przekonany, frekwencja bardzo szybko wróci do tego poziomu, ale chyba największym naszym osiągnięciem jest wielki front inwestycji w polskim muzealnictwie. Budujemy, przekształcamy, modernizujemy ponad 300 obiektów muzealnych- mówi Jarosław Sellin.

Prezydencki minister Andrzej Dera przeczytał list od Andrzeja Dudy. Prezydent objął konferencję swoim patronatem. W liście do uczestników prezydent wyraził swoje najwyższe uznanie dla pracy muzealników polskich.

Witając gości, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki powiedział, że dziś doświadczamy dobrego czasu dla muzeów. Ale jak dodał - są jeszcze problemy.

Aspekty niewyobrażalne nawet dla tych przeciwników, jak choćby ogromna nadal skala poszukiwanych strat wojennych. Trzeba też przyznać, że ulegaliśmy chyba wszyscy albo niemal wszyscy przekonaniu, że wszystko, co złe należy do zamkniętej historii, a teraz wobec wojny na Ukrainie rewidujemy sprawy związane chociażby z bezpieczeństwem zbiorów- mówi Tomasz Łęcki.

Obrady dziś i jutro w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestnicy odwiedzą też m.in. Lednogórę i Szreniawę.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search