03.06.2022 Sellin: samorządowe muzea będą mogły się ubiegać o wsparcie dotacyjne w ramach programu „Tożamość”

papWiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapowiedział nowy program dotacyjny „Tożsamość”. O środki finansowe na realizację projektów przypominających przedrozbiorową wielkość państwa polskiego będą mogły się ubiegać m.in. lokalne muzea.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Poznaniu, przedstawiając założenia nowego programu o nazwie „Tożsamość”, wiceszef resortu kultury wskazał, że ma być on niejako następcą kończącego się w tym roku pięcioletniego programu „Niepodległa”.

Rozstrzygnięto drugi nabór wniosków do programu „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025” (lista beneficjentów)
„Głównym celem tego programu będzie przypomnienie wielkości i wspaniałości państwa polskiego sprzed okresu rozbiorów; od czasów piastowskich, aż po rozbiory właśnie. Czyli można powiedzieć, że jest ponad 800 lat historii do przypomnienia, upamiętnienia i zorganizowania różnych wystaw, wydarzeń, edukacji, konferencji, publikacji, bo tym wszystkim się dziś przecież muzea zajmują” – powiedział.

Program „Tożsamość” zaplanowano na lata 2023-2025. W jego ramach placówki prowadzone lub współprowadzone przez resort kultury mają realizować projekty o zasięgu ogólnopolskim. Będą one finansowane z dotacji celowych. Z kolei lokalne muzea należące do samorządów będą mogły ubiegać się o wsparcie swoich projektów z programu dotacyjnego, koordynowanego przez warszawskie Muzeum Historii Polski.

„Warunkiem realizacji każdego z projektów jest uwzględnienie komponentu edukacyjnego” – podkreślił wiceminister.

Sellin wskazał, że dzięki programowi „Niepodległa” udało się „wytworzyć swego rodzaju modę na świętowanie w muzeum”. Zaznaczył, że to muzea najszybciej spośród innych rodzajów placówek kultury „odbudowały” zainteresowanie publiczności po pandemii, a wydarzenia, „które cieszyły się wielką popularnością, przyciągały wielotysięczną publiczność”.

Jak powiedział Sellin, okazją do zorganizowania stosownych wydarzeń w ramach programu „Tożsamość” będą m.in. cztery rocznice przypadające w czasie jego realizacji: 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, 500-lecie Hołdu Pruskiego, 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika czy 450-lecie podpisania konfederacji warszawskiej wprowadzającej w Rzeczpospolitej Obojga Narodów tolerancję religijną.

„Te rocznice są pretekstem do opowieści o polskiej tożsamości, stąd nazwa programu, której korzeni należy szukać właśnie w tym długim okresie istnienia państwa piastowskiego, potem państwa jagiellońskiego i pierwszej Rzeczpospolitej” – powiedział wiceszef resortu.

Pytany o cel programu wskazał, że ma on wzmocnić wiedzę historyczną obywateli „o tym fenomenalnym państwie jakie stworzyliśmy przed rozbiorami”.

Pytany o planowany budżet programu zapewnił, że w tej sprawie resort kultury prowadzi korespondencję z premierem. „Myślę, że w ramach pracy nad budżetem na rok 2023 już środki na ten program się znajdą” - przyznał. Dopytywany wskazał, że „Tożsamość” ma być programem ambitnym, porównywalnym do wartego łącznie około 250 mln zł programu „Niepodległa”.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search