Program ministra kultury i dziedzictwa narodowego skierowany jest zarówno do największych polskich muzeów, jak i lokalnych placówek. Jak zapowiada resort, dzięki niemu instytucje będą mogły w atrakcyjny sposób pokazać najdawniejszą historię Polski. Zobacz materiał wideo
We wtorek w Muzeum Narodowym w Poznaniu Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i generalny konserwator zabytków przedstawił założenia programu, który ma na celu opowiedzenie szerokiemu gronu odbiorców o korzeniach polskiej tożsamości.
Żeby je prześledzić i zrozumieć, konieczne jest spojrzenie i przybliżenie współczesnym Polakom historii Polski przedrozbiorowej, poczynając od monarchii Piastów po Rzeczpospolita Obojga Narodów. Muzea mogą to zrobić w atrakcyjnej dla widzów formie, tworząc specjalne projekty wystawiennicze połączone z działaniami edukacyjnymi i publikacjami. Przypadające w latach 2023-2025 ważne rocznice, wokół których został zbudowany Program ,,Tożsamość", są do tego doskonałą okazją– czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wśród najważniejszych nadchodzących rocznic resort wymienił 450-lecie Konfederacji Warszawskiej, 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika, 500-lecie Hołdu Pruskiego oraz tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego.
W ramach programu realizowane będą projekty o zasięgach ogólnopolskim i lokalnym. Finansowanie pierwszych będzie zapewnione w ramach dotacji celowych, a drugich – w ramach programu dotacyjnego, którego koordynatorem będzie Muzeum Historii Polski.
Wszystkie projekty zostaną sfinalizowane w latach 2023-25.