24.01.2022 Stowarzyszenie "Rodzina Piaśnicka" obchodziło jubileusz 25-lecia

dziennik baltycki- Jesteśmy dumni z pełnienia straży pamięci pomordowanych w lesie piaśnickim - mówi Małgorzata Śliwicka, prezes Stowarzyszenia "Rodzina Piaśnicka". Stowarzyszenie obchodziło jubileusz 25-lecia swojego istnienia. "Rodzina Piaśnicka” zajmuje się Miejscem Pamięci Piaśnica. M.in. troszczy się o groby i przekazuje wiedzę o piaśnickiej zbrodni młodemu pokoleniu.

W Wejherowie w parafii pw. Chrystusa Króla i bł. s. Alicji Kotowskiej oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (Szkoła Podstawowa nr 8) przy ul. Nanickiej w niedzielę, 23 stycznia, odbyły się jubileuszowe obchody Stowarzyszenia "Rodzina Piaśnicka", która świętowała 25-lecie swojego istnienia. "Rodzina Piaśnicka” zajmuje się Miejscem Pamięci Piaśnica. M.in. troszczy się o groby i przekazuje wiedzę o piaśnickiej zbrodni młodemu pokoleniu.

- Jesteśmy dumni z pełnienia straży pamięci pomordowanych w lesie piaśnickim - mówi Małgorzata Śliwicka, prezes Stowarzyszenia "Rodzina Piaśnicka". - Jesteśmy winni to tym, którzy tam polegli. To my musimy przekazać tę wiarę w patriotyzm i to jacy powinniśmy być. Tym umarłym nie jest ona już potrzebna, bo oni za te wartości zginęli. Ale my musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czym dla nas jest dzisiaj patriotyzm, czym dla nas jest wartość rodziny - podkreśla prezes.

W jubileuszowych obchodach wziął udział m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Przypomniał, że w aktach ludobójstwa przeprowadzonych przez niemieckich funkcjonariuszy podczas krwawej Intelligenzaktion życie straciło 12-14 tysięcy osób.

- Wymazanie polskości z Pomorza było podstawowym celem niemieckiego okupanta, który widział w najbardziej wpływowych polskich i kaszubskich grupach społecznych największe zagrożenie dla celów swej polityki. Dlatego Lasy Piaśnickie stały się świadkiem mordu na polskich inteligentach, działaczach politycznych, nauczycielach, przywódcach życia publicznego i gospodarczego, a także duchownych, jak bł. Alicja Kotowska, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie – powiedział wiceminister Jarosław Sellin, dodając, że Zbrodnia Piaśnicka to również egzekucja dokonana na dzieciach i niepełnosprawnych Niemcach w ramach realizowanej przez III Rzeszę eutanazji, przeprowadzona z pozbawionym jakichkolwiek skrupułów cynicznym okrucieństwem.

Wiceszef resortu kultury podkreślił, że zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni było główną ideą, która towarzyszyła inicjatorom tego gremium, a Stowarzyszenie otrzymało błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II.

Podczas uroczystości wiceminister Jarosław Sellin uhonorował Brązowym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+ Małgorzatę Śliwicką, pełniącą od 2010 r. funkcję prezesa Stowarzyszenia, ks. infułata Daniela Nowaka - kapelana Stowarzyszenia i inicjatora jego założenia, Andrzeja Leopolda Bratka - wiceprezesa Stowarzyszenia oraz Mirosława Lademanna - sekretarza Stowarzyszenia.

Dodajmy, że w Wejherowie od 2015 roku działa też Muzeum Piaśnickie, jako oddział Muzeum Stutthof. Instytucja ma zadanie dokumentowanie, badanie i upamiętnianie tragicznych wydarzeń martyrologii Narodu Polskiego i innych narodów na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search