Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka, obchodząca jubileusz 25-lecia powstania, uczyniła motywem przewodnim swojego działania ochronę pamięci o ofiarach Zbrodni Piaśnickiej – największej po KL Stutthof kaźni ludności polskiej na Pomorzu w czasie II wojny światowej. Akty ludobójstwa w których życie straciło 12 - 14 tysięcy osób zgładzonych podczas krwawej Intelligenzaktion przeprowadzonej przez niemieckich funkcjonariuszy, trwale naznaczyły ten region i przyszłe pokolenia jego mieszkańców. Potrzeba skupienia członków rodzin, które straciły bliskich w Piaśnicy, otoczenia ich opieką duchową i wspólnego budowania pamięci o ofiarach zbrodni, było główną myślą, która towarzyszyła inicjatorom tego gremium. Stowarzyszenie otrzymało błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II.
Dziś chcę wyrazić podziękowanie za wieloletnią oddaną pracę członków Stowarzyszenia, niekiedy osobiście doświadczonych rodzinną stratą w Piaśnicy, którzy dbają o upowszechnianie wiedzy i upamiętnianie tych wydarzeń.
Wymazanie wszelkiej polskości z Pomorza było podstawowym celem niemieckiego okupanta, który widział w najbardziej wpływowych grupach społecznych największe zagrożenie dla swej polityki. Dlatego Lasy Piaśnickie stały się świadkiem mordu na polskich inteligentach, działaczach politycznych, nauczycielach, przywódcach życia publicznego i gospodarczego, a także duchownych, jak bł. Alicja Kotowska, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie. Zbrodnia Piaśnicka to również egzekucja dokonana na dzieciach, przeprowadzona z pozbawionym jakichkolwiek skrupułów cynicznym okrucieństwem.
Ludobójstwo, które wydarzyło się w Piaśnicy, wciąż wywiera wpływ na życie pokoleń i nie pozwala zapomnieć. Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka od początku swego powstania zaangażowało się społecznie w opiekę nad tutejszym upamiętnieniem i z oddaniem wspiera podtrzymywanie pamięci o ofiarach „Kaszubskiej Golgoty”.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego otacza pamięć tego regionu opieką instytucjonalną. Muzeum Stutthof i jego oddział – założony w 2015 r. jako Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, mają za zadanie dokumentowanie, badanie i upamiętnianie tragicznych wydarzeń martyrologii Narodu Polskiego i innych narodów na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945. Za niezwykle ważne uważamy inicjatywy społeczne, które pomagają otaczać miejsca spoczynku ofiar troskliwą opieką. Dlatego Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka, podejmujące już kolejny raz inicjatywę zabezpieczenia terenu Sanktuarium Męczenników II Wojny Światowej w Lasach Piaśnickich, otrzymuje wsparcie w ramach programu Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju”, co pozwala nie tylko na przeprowadzenie gruntownych prac restauratorskich, ale także na rozwinięcie szerokiej kooperacji z jednostkami samorządu, parafią, instytucjami kultury, organizacjami społecznymi, szkołami i mediami. W efekcie Stowarzyszenie wypracowuje model nowoczesnej współpracy różnych instytucji w budowaniu dialogu społecznego w miejscu o tak bolesnej historii.
Szczególne podziękowania należą się dziś osobom, które będę miał zaszczyt odznaczyć medalami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis – Pani Małgorzacie Śliwickiej, pełniącej od 2010 roku funkcję Prezesa Stowarzyszenia, Ks. Infułatowi Danielowi Nowakowi – inicjatorowi założenia Stowarzyszenia i jego Kapelanowi; Panu Andrzejowi Leopoldowi Bratkowi – wiceprezesowi Stowarzyszenia oraz Panu Mirosławowi Lademannowi – jego sekretarzowi. Dziękuję za trwałą i konsekwentną pracę angażującą w upamiętnianie Piaśnicy wielu partnerów i instytucje. Dzięki wspólnemu przeżywaniu i ukazywaniu cierpienia niewinnych ofiar, dzięki stałemu nagłaśnianiu minionych wydarzeń, zachowujemy świadomość o tym, że nie można wyrządzać tak wielkiego zła i zatrzeć śladów. Dopóki trwa pamięć, Lasy Piaśnickie nie skryją niesprawiedliwości i okrucieństwa.