30.08.2021 70. urodziny Juliusza Krzysztofa Szustera

Logo MKDNiS kolorowe „Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin. Do jubileuszowych powinszowań dołączam również wyrazy szacunku oraz podziękowań za dotychczasową działalność artystyczną i społeczną” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym, który przekazał Jubilatowi wiceminister Jarosław Sellin.

70. urodziny Juliusza Krzysztofa Szustera
W liście z życzeniami z okazji urodzin wicepremier prof. Piotr Gliński przypomniał, że Juliusz Krzysztof Szuster związał się ze stołecznym teatrem Powszechnym oraz Narodowym jeszcze przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Zwrócił także uwagę, że od początku potrafił łączyć zawodową profesję z imponującymi zdolnościami kaskaderskimi, a jako miłośnik koni i kolekcjoner powozów, niejednokrotnie wykorzystywał swoje pasje w pracy teatralnej i filmowej.

Wicepremier podkreślił również dokonania Jubilata jako aktora telewizyjnego oraz reżysera teatralnego i radiowego.

W Pańskim dossier odnajdujemy kreacje aktorskie, które publiczność mogła podziwiać (…) w produkcjach telewizyjnych, na czele z rolą Józefa Romika w serialu „Pan na Żuławach”. Z kolei przykładem zdolności reżyserskich jest, realizowany na scenach dramatycznych i w Teatrze Telewizji, spektakl „Jesienne manewry”, a także praca przy filmach dubbingowanych. Pański charakterystyczny głos rozbrzmiewał również w słuchowiskach radiowych oraz w autorskiej audycji „Groch z kapustą” w Programie Pierwszym Polskiego Radia – wskazał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Szczególną uwagę poświęcił także aktywności Juliusza Krzysztofa Szustera w Związku Artystów Scen Polskich, którego od lutego 2020 roku jest on prezesem.

Powierzona Panu funkcja prezesa jednej z najważniejszych w Polsce organizacji twórczych jest bez wątpienia dowodem wieloletniej pracy na rzecz środowiska aktorskiego. Od lat znacząco przyczynia się Pan do tworzenia w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie spokojnej przystani dla tych, którzy zapisali wspaniałe karty w historii polskiej kultury. Za Pańską sprawą wiosną bieżącego roku odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru ZASP przedstawicielom najmłodszego pokolenia organizacji. Wydarzenie to miało głęboko symboliczny wymiar wspólnotowości oraz kontynuowania tradycji – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Juliusz Krzysztof Szuster

Juliusz Krzysztof Szuster jest aktorem, reżyserem teatralnym, radiowym i dubbingowym, a także prezesem Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Występował w teatrach warszawskich: Rozmaitości (w latach 1979-81), Dramatycznym (1983), Komedia (1983-84) oraz Syrena (1990-91). W latach 1982-83 był także wicedyrektorem Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu.

W drugiej połowie lat 70. i w pierwszej połowie lat 80. występował w produkcjach telewizyjnych, gdzie jego najbardziej znaną rolą była postać Józefa Romika w serialu „Pan na Żuławach”. W 1986 r. zadebiutował jako reżyser teatralny, inscenizując – najpierw w Teatrze Popularnym w Warszawie, a w kolejnym roku również w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, sztukę – „Jesienne manewry” Petera Coke'a. W 1989 roku zekranizował ten sam tekst dla Teatru Telewizji.

W połowie lat 90. zawiesił karierę artystyczną i zajął się działalnością gospodarczą. Powrócił do twórczości teatralnej w 2013 roku. Przygotował wtedy dla Teatru Syrena w Warszawie kolejną inscenizację „Jesiennych manewrów”. Przez trzy lata był autorem i głównym prezenterem nocnej audycji „Groch z kapustą”, nadawanej raz w miesiącu w Programie I Polskiego Radia.

Juliusz Krzysztof Szuster od 2010 roku jest członkiem organizacji Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), w której w 2020 roku objął funkcję prezesa. W uznaniu za zasługi oraz pracę artystyczną i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search