26.09.2019 Jarosław Sellin: narrację muzealną, powinni kształtować nie politycy, a specjaliści

logo pr3Jednym z tematów, jaki pojawił się w kampanii wyborczej, był kształt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz rzekome związki pracowników placówki z ministrem kultury. – To kłamstwa. Nie pracuje tam żaden mój asystent - podkreślił w Salonie politycznym Trójki Jarosław Sellin.
Pomorscy politycy PO zapowiadają zmiany w Muzeum II Wojny Światowej, jeśli Koalicja Obywatelska wygra wybory parlamentarne. Do propozycji odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Wysłuchaj nagrania audycji

– To nie politycy powinni kształtować narrację muzealną, tylko specjaliści, rady programowe tych instytucji, historycy, muzealnicy – i tak jest dzisiaj w Muzeum II Wojny Światowej – powiedział minister kultury.

Jarosław Sellin: budując Muzeum Westerplatte, zaczynamy realizację marzenia
Podkreślił, że opozycja miała możliwość doboru ekspozycji muzeum. – Jeśli politycy zapowiadają, że chcą uwypuklić zwycięstwa Polski, walkę Polski w czasie II Wojny Światowej, to dlaczego tego nie zrobili, gdy planowali to muzeum pod kierunkiem prof. Machcewicza, który był doradcą politycznym Donalda Tuska od spraw polityki historycznej – pytał Jarosław Sellin. Dodał, że temat ten został wtedy "zupełnie zlekceważony".

– Nie było uwypuklonego ani gen. Maczka, ani gen. Andersa, ani Witolda Pileckiego, nie było opowieści o polskim wysiłku zbrojnym na wszystkich frontach na trzech kontynentach i obecna dyrekcja to zmienia – podkreślił minister.

"Kontestują rzecz, która powinna narodowo łączyć"

Jarosław Sellin odniósł się również do zarzutów dotyczących muzeum. – To kłamstwa. Nie pracuje tam żaden mój asystent, zastanawiałem się nawet nad trybem wyborczym w tej sprawie, a dyrektor tej placówki nie był kandydatem PiS na prezydenta Gdańska – powiedział gość audycji.

Szczątki polskiego żołnierza znalezione na Westerplatte. IPN spróbuje ustalić kim był
- Muzeum II Wojny Światowej ma opowiadać o polskim doświadczeniu w czasie wojny i robi to znakomicie, to bardzo żywe muzeum, dzieje się tam mnóstwo ciekawych rzeczy – powiedział minister. Dodał, że nie wie, dlaczego ta działalność jest kontestowana. – Nie wiem, dlaczego nasi oponenci nie przyszli na wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte – mówił Jarosław Sellin. – Od dwóch lat prosimy przedstawicieli miasta Gdańska o oddelegowanie kogoś do rady programowej i do komitetu organizacyjnego budowy Muzeum Westerplatte. Nie ma odzewu. Kontestują rzecz, która powinna narodowo łączyć – dodał minister kultury.

Gość audycji odniósł się także od sprawy prezesa NIK Mariana Banasia. Wyjaśnił, że to komisja sejmowa ds. kontroli państwowej wskaże, kto powinien pełnić funkcję prezesa, a NIK będzie funkcjonować normalnie. – Prawdopodobnie w II połowie października będziemy mieli wszystkie wyjaśnienia związane z tą sprawą i wtedy będziemy wiedzieli, jaka jest sytuacja – powiedział minister.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search