17.07.2019 "Muzeum na wodzie": pierwsze zwycięstwo na Westerplatte

niezalenaPierwszy krok w najnowszej odsłonie upamiętniania bohaterskich obrońców Westerplatte został właśnie uczyniony. W sobotę ruszył projekt „Muzeum na wodzie”. Od wtorku do niedzieli, do 29 września, specjalny statek Żeglugi Gdańskiej będzie kursował pomiędzy Gdańskiem a Westerplatte. Podczas edukacyjnych rejsów zwiedzający będą mogli poznać historię gdańskiego portu, a następnie zwiedzić Westerplatte, gdzie zostaną oprowadzeni po terenie pola bitwy, poznając historię z pierwszych dni września 1939 r.
Muzeum II Wojny Światowej przygotowało nową atrakcję dla swoich gości. "Muzeum na wodzie" jest przedsięwzięciem mającym na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o II wojnie światowej, uwzględniającej teren pola bitwy na Westerplatte.

Myślę, że wszyscy odczuwamy, że troska o Westerplatte powinna łączyć, a nie dzielić; troska o upamiętnianie tego miejsca, które jest ważnym symbolem w polskiej świadomości– powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin w czasie sobotniej uroczystości inauguracji rejsów.

Ministerstwo wyłożyło na projekt milion złotych.

Wsparcie przez ministerstwo projektu „Muzeum na wodzie” to dowód na to, że nie będziemy żałować na pamięć o tak kluczowym miejscu dla Polski, jakim jest Westerplatte– powiedział wiceminister kultury, przypominając, że koszty budowy muzeum plenerowego, które ma powstać na półwyspie, szacuje się na 150 mln zł.

Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a historycznym polem bitwy na Westerplatte – będącym symbolem zarówno początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, jak i bohaterskiej obrony – powstała w kwietniu 2017 r., w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Myślę, że zarówno inauguracja projektu „Muzeum na wodzie”, jak i muzeum plenerowego, które będzie gotowe za kilka lat, połączy nas wszystkich i wszyscy będziemy z tego dumni, i mimo pewnych kontrowersji, niepotrzebnych napięć, które w ostatnich tygodniach obserwujemy, wszyscy będziemy sobie po prostu wzajemnie dziękowali, że dokonaliśmy wielkiego dzieła– podkreślił Jarosław Sellin.

Uczestnicy rejsu muzeum na wodzie oprócz możliwości poznania historii Gdańska będą zaproszeni do odnalezienia kilkudziesięciu ciekawostek umieszczonych w różnych miejscach statku, które mają uzmysłowić im międzynarodowe znaczenie Westerplatte. Jednostka będzie pływała trzy razy dziennie.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search