„Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wpisane jest w rejestrze ministra kultury i to minister kultury ma prawo podjąć decyzję [dot. dyrektora muzeum] w stosownym czasie i z tego prawa skorzysta. (…) W muzeum nic złego się nie dzieje. (...) Wystawy i imprezy się odbywają. Stabilność finansowa również jest” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił m.in o współpracy ministerstwa z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.
Rozmowa rozpoczęła się od oceny szans Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
„Nie jesteśmy ani pewni, ani uspokojeni. Widzimy problemy po stronie opozycji, ale pamiętajmy, że trzeba być pokornym i pracowitym, by zapracować na poparcie wyborców” – powiedział minister Jarosław Sellin.
Według gościa poranka „Siódma 9” w Prawie i Sprawiedliwości nie myśli się na razie o ewentualnym tworzeniu powyborczych koalicji. Celem partii rządzącej jest zachowanie samodzielnych rządów. Zdaniem ministra Sellina istnieje szansa na zwycięstwo wyborcze, pozwalające na uzyskanie większości konstytucyjnej w Sejmie.
„Jesteśmy tym środowiskiem politycznym, które mówiło, że dobrze byłoby przyjrzeć się konstytucji RP z 1997 roku i kilka rzeczy w niej zmienić” – zapowiedział rozmówca Marcina Fijołka.
Minister Sellin zapytany o to, czy weźmie udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, odpowiedział twierdząco.
„(…) Deklarowałem to od dawna. Wydaje mi się, że pojawi się również premier Morawiecki oraz istotna delegacja rządowa i parlamentarna” – dodał.
Rozmówca Marcina Fijołka kontynuował temat relacji na linii rząd-władze Gdańska.
„Samorząd miasta Gdańska niestety wznieca niepokoje. Moim zdaniem powinien się cieszyć z faktu, że władza państwowa chce pomóc w dobrym upamiętnieniu i zorganizowania tego świętego miejsca, jakim jest Westerplatte. Władze miasta do tej pory zaniedbywały ten teren” – powiedział gość poranka.
„Zaproponowałem pani prezydent Dulkiewicz, żeby oddelegowała cztery osoby do komitetu budowy Muzeum Westerplatte i swojego przedstawiciela do rady Muzeum II wojny światowej. (…) Pani prezydent na jedną rzecz już się zgodziła – co jest zwiastunem pewnej nadziei. Mianowicie chodzi o oddelegowanie swojego przedstawiciela do komitetu organizacyjnego budowy pomnika Witolda Pileckiego w Gdańsku. Taki pomnik chcemy odsłonić we wrześniu, w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę” – zapowiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.
W rozmowie poranka „Siódma 9” minister Sellin odniósł się także do sprawy powołania prof. Dariusza Stoli na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
„POLIN to muzeum, które posiada trzech organizatorów. Jest to minister kultury i dziedzictwa narodowego, m.st Warszawa oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W tym gronie trzeba się porozumieć co do tego, kto tym muzeum zarządza (...)” – stwierdził minister.
„Muzeum jest wpisane w rejestrze ministra kultury i to minister kultury ma prawo podjąć decyzję w stosownym czasie i z tego prawa skorzysta. (…) W muzeum nic złego się nie dzieje. (...) Wystawy i imprezy się odbywają. Stabilność finansowa również jest” – powiedział minister Jarosław Sellin.
Pod koniec rozmowy gość poranka „Siódma 9” skomentował ostatnią propozycję Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą „zakończenia wojny” z opozycją.
„Trzeba czekać na moment, kiedy wreszcie totalna opozycja dojrzeje do myśli, że nasza władza nie jest jakimś epizodem czy wypadkiem polskiej demokracji i trzeba z nami rozmawiać normalnie. Kolejne wygrane wybory powinny uruchomić refleksję, że warto rywalizować na programy. Tęsknimy za tym, żebyśmy mieli merytoryczną opozycję. Warto spierać się na programy, a nie na emocje” – zakończył Jarosław Sellin.