24.06.2019 Sellin ujawnia, co rząd zaproponuje ws. Westerplatte

wpolityceAleksandra Dulkiewicz chce się spotkać, więc jestem na takie spotkanie otwarty. Żałuję, że tak późno. Prosiłem panią prezydent od stycznia o takie spotkanie. Kilkakrotnie przypominałem, że chcę porozmawiać. Nie było odzewu— powiedział na antenie radia ZET Jarosław Sellin, wiceminister kultury, odnosząc się do sprawy Westerplatte.

Wicepremier Gliński: Westerplatte to „własność” całego narodu. Państwo powinno wziąć odpowiedzialność za to miejsce

Przypomniał, że prezydent Gdańska uznała, że należy podjąć rozmowy, kiedy grupa posłów wniosła projekt ustawy o uporządkowaniu właścicielskim terenu, żeby móc zbudować tam muzeum.

To nasze marzenie od kilkunastu lat— dodał wiceminister.

Sellin ujawnił także, czego oczekuje po wtorkowym spotkaniu z prezydent Gdańska ws. Westerplatte.

Jestem otwarty na współpracę. Będę ją proponować pani prezydent. Muzeum zbudujemy. Należy się Polakom i światu w tym symbolicznym, świętym miejscu. Miasto przez ćwierć wieku tego nie zrobiło, zaniedbało ten teren — podkreślił polityk.

Miasto Gdańsk interesowało się Westerplatte tylko raz w roku 1 września o godz. 4:45 organizując uroczystości rocznicowe. I dobrze. Za to akurat miastu dziękuję. To dobra tradycja, ale w pozostałych 364 dniach w roku Westerplatte miasto się nie interesowało— przypomniał wiceminister.

Dopytywany o to, jaką współpracę zaproponuje Aleksandrze Dulkiewicz, Sellin mówił o budowie muzeum, które będzie przyciągało turystów. Dodał, że chciałby, aby miasto współpracowało przy tych planach, aby jego przedstawiciele byli np. w komitecie, który zajmie się doprecyzowaniem koncepcji muzeum.

Będę proponował, żeby przestać kontestować ten pomysł. Każdy prezydent miasta raczej ucieszyłby się, że Ministerstwo Kultury chce zainwestować ok. 150 mln zł na atrakcyjną, nową instytucję— mówił Sellin.

Odnosząc się do wypowiedzi Dulkiewicz, która oświadczyła, że przejęcie terenów Westerplatte przez skarb państwa to stalinowskie metody, wiceminister kultury ocenił, że była to niedojrzała wypowiedź, a widząc reakcję posłów, już by tych słów nie powtórzyła.

Miasto Gdańsk ma jakąś część terenu Westerplatte w imieniu skarbu państwa. Zarządza nim jako powiat. Miało szansę przez ćwierć wieku na zorganizowanie tam muzeum. Ten teren jest zaniedbany. Jestem tam wielokrotnie od kilkunastu lat. W roku 2006, kiedy pierwszy raz rządziliśmy i odwiedziłem to miejsce - złapałem się za głowę— podkreślił wiceminister kultury.

Gdańsk miał do Westerplatte konkretny plan. Najprawdopodobniej lokalnej elitce PO potrzebne jest jako miejsce tzw. eventów

Przypomniał, że w 2006 r. podjął decyzję, że powołany zostanie pełnomocnik wojewody ds. budowy muzeum. Rok później powołano Muzeum Westerplatte jako filię Muzeum Historii Polski. Po zdobyciu władzy przez PO, z pomysłu się wycofano.

Kiedy powróciliśmy do władzy w 2015 r., kilka tygodni po wejściu do gabinetów, w grudniu, znowu powołaliśmy Muzeum Westerplatte i chcemy je w końcu zbudować. Ta instytucja istnieje— zaznaczył Jarosław Sellin.

Rozmowa dotyczyła również kwestii nowych komisarzy w unijnych strukturach. Sellin, dopytywany o to, kto będzie polskim eurokomisarzem powiedział, że ważna jest kwestia tego, czym komisarz miałby się zajmować.

Będziemy walczyć o poważny resort. Dobre efekty osiąga się, kiedy rozmowy prowadzi się w zaciszu gabinetów. (…) Decyzja będzie zapadać w rozmowach. Ta osoba będzie wskazana w kierownictwie naszego obozu politycznego
— wyjaśnił Jarosław Sellin.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search