27.10.2019 Jarosław Sellin: cieszy, że pamięć o polskich żołnierzach jest w Bredzie obecna

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pr24- Dziękujemy za pamięć i szacunek dla żołnierzy Wojska Polskiego, którzy bili się za waszą wolność, ale nade wszystko bili się za Polskę - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka. Zobacz na pr24.pl

Jarosław Sellin podziękował mieszkańcom holenderskiej Bredy za pamięć o polskich żołnierzach
W Bredzie obchodzona jest 75. rocznica wyzwolenia tego miasta spod niemieckiej okupacji
Wyzwolenia w 1944 roku dokonali żołnierze gen. Stanisława Maczka
W Holandii od soboty trwają uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Bredy i okolic spod niemieckiej okupacji przez 1. Polską Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Maczka.


Szczególna data dla Holendrów
- 29 października 1944 r. to szczególna data dla mieszkańców Bredy w holenderskiej prowincji Brabancja Północna. Tego dnia, okupowane od 1940 r. przez Niemców miasto, odzyskało upragnioną wolność. Tę wolność przynieśli im żołnierze 1. Dywizji Pancernej. Dziś obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia Bredy - powiedział w niedzielę Sellin na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywa gen. Stanisław Maczek i ponad 160 jego podkomendnych.

Przypomniał, że "wówczas w oknach mieszkańców miasta i okolic pojawiły się napisy w języku polskim: »Dziękujemy wam Polacy!«".

 

- 75 lat, które dzieli nas od wydarzeń tamtych dni, to czas, w którym wszystko się zmieniło. Wyrosły pokolenia niepamietające strasznych czasów wojny, cieszące się dobrobytem i coraz lepszym życiem. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że pamięć o żołnierzach Wojska Polskiego jest tutaj obecna - zaznaczył.

Życzenia wiceministra dla weteranów

Dodał, że "cieszy również to, że obecni są dzisiaj nasi weterani, którzy przybyli, aby oddać hołd i cześć swoim kolegom oraz swemu dowódcy generałowi Stanisławowi Maczkowi". Wiceszef resortu kultury przekazał weteranom w imieniu państwa polskiego "wyrazy najgłębszego szacunku i uznania, ale przede wszystkim życzył zdrowia".

Ocenił, że "dzisiaj my z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć: »Dziękujemy wam mieszkańcy Bredy!«". - Dziękujemy za pamięć i szacunek dla żołnierzy Wojska Polskiego, którzy bili się za waszą wolność, ale nade wszystko bili się za Polskę! Cześć ich pamięci! - podkreślił wiceszef MKiDN.

©2005 - 2023 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search