01.01.2017 „PiS w sejmowym konflikcie idzie na twardo”, „Apelujemy do opozycji o przywrócenie rozumu”

tvp1 b? Porozumienie zawsze jest możliwe, story ale najpierw trzeba zaprzestać nielegalnych działań, które oznaczają łamanie prawa przez najwyższych funkcjonariuszy publicznych w państwie, jakimi są posłowie ? mówił w ?Gościu Wiadomości", w TVP Info poseł PiS i wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując protest części opozycji w Sejmie. Zobacz nagranie programu

? Jesteśmy zdeterminowani, choć otwarci na rozmowy ? odpowiedziała mu posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Nie wykluczyła też wniosku o samorozwiązanie Sejmu.

W Sejmie wciąż trwa protest Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, których posłowie bez przerwy przebywają w sali plenarnej Sejmu. Politycy mają tam pozostać do 11 stycznia, gdy rozpocznie się kolejne posiedzenie.

Będzie deeskalacja?

Jarosław Sellin uważa, że konflikt można rozwiązać, ale pod pewnymi warunkami. ? Rozmowa między politykami zawsze jest możliwa i przydałaby się deeskalacja tego napięcia, które rozpoczęło się 16 grudnia od nieodpowiedzialnych działań opozycji i nieustannego łamania prawa ? mówił. Podkreślił też, że przesiadywanie w sali plenarnej Sejmu po zakończeniu posiedzenia jest łamaniem prawa.

Nie zgodziła się z nim Katarzyna Lubnauer. ? Mamy w tej chwili klincz. Słuchałam wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim (prezes PiS udzielił go w niedzielę Polskiemu Radiu - przyp. red.) i mam poczucie, że PiS w tym konflikcie chce iść na twardo, nie chce szukać żadnego porozumienia żadnego, wbrew temu, co chcą Polacy ? przekonywała. ? To powoduje, że ten rok zaczyna się nie najlepiej. My jesteśmy otwarci na rozmowy ? dodała.

? To opozycja tu raczej idzie na twardo, upierając się przy tej formie protestu, która zdaniem wielu jest dosyć groteskowa i śmieszna, ale w gruncie rzeczy groźna ? odpowiedział jej poseł Sellin.

Według wiceministra kultury ?świątynia polskiej demokracji jest profanowana". ? Przez nielegalną obecność, przez to grzebanie w cudzych papierach przez szabrowników, którzy takie rzeczy robią w ławach swoich kolegów i koleżanek, przez dziwne występy. My zachęcamy do tego, aby to zakończyć ? mówił.

Pierwszy raz

Sellin podkreślił, że taka sytuacja nie miała jeszcze miejsca w III RP. ? Nigdy jeszcze w 26 latach polskiego nowego parlamentaryzmu nie zdarzyło się, aby opozycja nie tylko blokowała mównicę, ale też fotel marszałka Sejmu, żeby mu pohukiwała do mikrofonu, żeby szturchała jego fotel ? wskazywał. ? Apelujemy o przywrócenie rozumu i nie kompromitowanie się tą formą protestu ? dodał. Przypomniał też, że jako poseł, ma prawo ?w imieniu 35 tysięcy Polaków, którzy na niego głosowali, przyjść do Sejmu i usiąść na swoim miejscu i normalnie pracować".

Lubnauer zagroziła z kolei, że Nowoczesna może wnioskować o samorozwiązanie Sejmu. ? Jeżeli będzie sytuacja, że będą dwa równoległe Sejmy i nie będzie innego wyjścia, to my zaproponujemy uchwałę o samorozwiązaniu Sejmu, bo jako Polska nie możemy być pogrążeni w pewnym klinczu ? tłumaczyła.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search