1.06.2017 Jarosław Sellin: rozpoczął się proces powołania Narodowego Muzeum Techniki

iarRozpoczął się proces powołania Narodowego Muzeum Techniki - poinformował IAR wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. 11 maja radni Warszawy przyjęli uchwałę zakładającą utworzenie od 1 czerwca Narodowego Muzeum Techniki, które zastąpi pogrążone w długach Muzeum Techniki i Przemysłu.

Ma to być instytucja prowadzona przez trzy resorty: kultury, rozwoju oraz nauki i szkolnictwa wyższego, a także miasto stołeczne Warszawa. Wiceminister Sellin poinformował, że wszystkie instytucje podpiszą się pod umową w najbliższych dniach. Dzisiaj pod treścią umowy o powołaniu Narodowego Muzeum Techniki podpisze się minister kultury i dziedzictwa narodowego. Umowa pójdzie następnie do ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
"Z tego co wiemy, prezydent miasta stołecznego Warszawy podpisze się pod tą umową 7 czerwca, tak że można powiedzieć, że rozpoczyna się cały proces powołania Narodowego Muzeum Techniki" - poinformował IAR Jarosław Sellin. Wiceminister kultury zapewnia, że kolekcja placówki jest niezagrożona, również dlatego, że resort zadbał o to, żeby wojewódzki konserwator zabytków wpisał całą kolekcję dotychczasowego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do rejestru zabytków. "I to się też dokonało" - podkreśla Jarosław Sellin.
Zarządzająca kolekcją Naczelna Organizacja Techniczna, która ma 5 milionów złotych długu wobec pracowników muzeum i miasta stołecznego Warszawy, chciała, by nowo powstała instytucja pokryła jej zaległości. Już wcześniej zapowiadała, że jeżeli tak się nie stanie, to nie odda zbiorów. W obawie przed rozproszeniem bezcennego zbioru liczącego 15 tysięcy eksponatów wiceminister kultury Jarosław Sellin zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie go jako całości do rejestru.
Muzeum Techniki i Przemysłu to największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce. Ma w swoich zbiorach między innymi jedyny działający egzemplarz Enigmy, pierwszy polski szybowiec z 1894 roku, kolekcję odbiorników radiowych czy szafy grające z XIX wieku

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search