11.05.2019 Bezpieczeństwo Polski w centrum wizyty prezydenta w USA. Komentarz polityków

logo pr3Prezydent Andrzej Duda w czerwcu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. O znaczeniu tych rozmów dyskutowali politycy różnych partiii, goście "Śniadania w Trójce". Wiceminister Jarosław Sellin (PiS) podkreśłił, że w obliczu otwarcie deklarowanych neoimperialnych ambicji Rosji, kwestie bezpieczeństwa, wzmocnienia wojsk USA w Polsce, mają znaczenie kluczowe. Wysłuchaj nagrania audycji

Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu. Spotkanie z prezydentem USA ma odbyć się po 10 czerwca.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) powiedział, że Polska leży przy geopolitycznym rowie tektonicznym. - Patrząc od Atlantyku na wschód, polska wschodnia granica jest ostatnią spokojną granicą cywilizowanego świata. Przy kolejnej, rosyjsko-ukraińskiej, toczy się od pięciu lat wojna, właściwie tej granicy nie ma, jest płynna - zaznaczył

- W obliczu imperialnych zamiarów państwa rosyjskiego, które są jawnie deklarowane, musimy przede wszystkim koncentrować się na bezpieczeństwie Polski. Bezpieczeństwo musi mieć kilka filarów. To siła naszej własnej armii i dyplomacji, silna obecność w NATO, ale też bilateralne stosunki z USA, bo to partner wiarygodny, jeśli chłodzi o reagowanie na różnego rodzaju zagrożenia w świecie – dodał.

- Ważne jest wzmacnianie wschodniej flanki NATO – bez USA nie da się tego zrobić – mówił. Zabiegamy, by to wzmocnienie było jeszcze silniejsze – dodał.

- Można rzec, że budujemy w Polsce coś na kształt rozproszonego Fortu Trump. Ważna jest silna obecność amerykańska – dodał.

- Polska zapewne jest postrzegana przez USA jako drugi najważniejszy sojusznik w UE po Wielkiej Brytanii - dodał

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz’15), Jarosław Sellin (wiceminister kultury), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Michał Wójcik (Solidarna Polska, wiceminister sprawiedliwości)

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search