Po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Darowi Młodzieży podczas wpływania do nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni towarzyszyła parada statków, w tym cztery jednostki Marynarki Wojennej – okręty ORP Piorun i ORP Grom oraz dwie łodzie hybrydowe.
W uroczystości powitania żaglowca na skwerze Kościuszki biorą udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, a także władze i studenci Uniwersytetu Morskiego.
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, powiedział, że Dar Młodzieży był jedną z piękniejszych wizytówek obchodów odzyskania niepodległości. Podkreślił, że rejs przyczynił się do promocji polskiej kultury.
Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników zakończonego w czwartek Rejsu Niepodległości napisał, że było to trudne zadanie, które mogło zmienić ich życie. Prezydent podziękował organizatorom rejsu oraz uczestnikom za promowanie Polski i uświetnienie stulecia odzyskania niepodległości.
W liście odczytanym przez podsekretarza stanu w kancelarii prezydenta, Wojciecha Kolarskiego, Andrzej Duda przypomniał, że rejs nawiązywał do innego słynnego rejsu Daru Pomorza z 1934 roku. Prezydent napisał również, że poprzez pamięć o przeszłości uczymy się patriotyzmu.
List do uczestników rejsu skierował także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Napisał w nim, że „mieli oni zaszczyt, honor i przywilej reprezentowania Polski w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. W liście odczytanym przez posłankę Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, Jarosław Kaczyński podkreślił, że Rejs Niepodległości był piękną przygodą.
W ramach ceremonii powitania żaglowca o godz. 15.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni odbędzie się dziękczynna msza święta koncelebrowana z udziałem m.in. metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia i kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edwarda Pracza.
W czasie rejsu przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
W trakcie rozpoczętej 20 maja zeszłego roku podróży Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn.
W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel 6 mln zł.