10.03.2019 Sellin: do tej pory nie było polityki w Unii Europejskiej. Było dogadywanie się europejskich elit. Teraz to się zmieni

republikaTo co robimy od 3 lat to odbudowa wspólnoty. Jeśli dobrze rozwija się gospodarka, to służy to społeczeństwu. Te programy socjalne to droga do budowy prawdziwego państwa i społeczeństwa republikańskiego – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który był gościem red. Tomasza Sakiewicza w programie „Polityczna Kawa”.

W programie wystąpili również Jarosław Sachajko (Kukiz’15) oraz Marcin Wolski (TVP, „Gazeta Polska”). Na początku dyskusji rozmówcy podjęli temat Węgier i możliwego odejścia Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

– Cały czas trwa wewnętrzna dyskusja ws. Węgier. Orbán powiedział, że jeśli dojdzie do rozłamu, to pierwszym miejscem w którym będzie rozmawiał o federacji europejskiej, będzie Polska, co nas bardzo cieszy – przekonywał wiceminister Sellin. – Według analizy jednego z najlepszych think-tanków koalicja chadeków i socjaldemokratów będzie miała ok. 44 proc. w następnej kadencji.

– Do tej pory nie było polityki w Unii Europejskiej. Było dogadywanie się europejskich elit. Teraz będzie prawdziwa polityka, debaty i szanowanie zdania innych krajów. (...) To co robimy od 3 lat to odbudowa wspólnoty. Jeśli dobrze rozwija się gospodarka, to służy to społeczeństwu. Te programy socjalne to droga do budowy prawdziwego państwa i społeczeństwa republikańskiego. To wszystko trwa tak długo, ze względu na wieloletnie zaniedbania poprzedników i opór jaki stawiają – przekonywał Sellin.

Polska pnie się w górę?
– Siła naszej gospodarki opiera się na silnym konsumpcjonizmie wewnętrznym. Nie jesteśmy jeszcze tak silnym krajem jak Niemcy, które swoją gospodarkę budują na eksporcie. (...) Jeśli obecny trend się utrzyma, to za 10 lat Polacy będą zarabiali lepiej niż Włosi – stwierdził wiceminister.

Jarosław Sachajko z Kukiz'15 przedstawił odmienne zdane nt. stanowiska premiera Węgier. – Nie do końca jestem zadowolony z tego, jak Orbán straszy UE Polską. „Jak nas wyrzucicie, to pójdziemy do Kaczyńskiego”. To nie brzmi dobrze.

Zagrożenie dla starych elit UE
– Kilka tygodniu temu podpisaliśmy manifest rzymski z Ruchem Pięciu Gwiazd i kilkoma innymi ugrupowaniami. Chcemy mieć Europę ojczyzn, chcemy mieć Europę, która dba o rodaków, o rolników… To co się dzieje we Francji to ostry sprzeciw wobec polityki korporacyjnej – mówił poseł. – Totalna opozycja od lat nic nie proponuje Polakom – tylko kłótnie i zamęt.

Publicysta Marcin Wolski zdefiniował przyczynę ostatnich posunięć europejskich elit. – Stara elita zdaje sobie sprawę z zagrożeń i stara się wyprzedzić wydarzeń. (...) My i Węgrzy pokazujemy, że kraje mogą przez 1000 lat pomagać sobie nawzajem (pomimo odmiennego języka).

– Opozycję totalną zamurowało. Nic mnie tak nie ubawiło ostatnio, jak powiedzenie posłanki PO, która stwierdziła, że ich partia ma program, ale go nie poda, bo PiS ukradł – kpił Wolski.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search