04.01.2019 Sellin: Rekompensaty za prąd to nie pomoc publiczna

tvp infoDziałamy w interesie Polaków, żeby tych podwyżek nie było i tę decyzje wybronimy – powiedział w TVP Info Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. To komentarz do oczekiwań KE ws. notyfikacji przepisów dotyczących rekompensat cen energii. Zobacz nagranie programu

Komisja Europejska uważa, że ustawa dotycząca rekompensat cen energii musi być notyfikowane przez Unię, a Komisja chce sprawdzić czy nie jest to niedozwolona pomoc publiczna.

Komentując tę informację Sellin ocenił, że decyzje podejmowane w poszczególnych państwach członkowskich są w dużej mierze analizowane w kategoriach: kto a nie co.

– Jakie państwo podjęło decyzję, a nie jaką decyzję podjęło – powiedział i wskazał na podwójne standardy. Przypomniał np. pomoc jakiej Francja udzieliła swoim stoczniom.

Zapewnił, że rząd polski ma ekspertyzy, które pokazują, że to nie jest pomoc publiczna. – Nie chcę być złym prorokiem, ale może się okazać, że ta zasada „kto, a nie co” może zacząć obowiązywać – stwierdził.

– Jeśli się będzie chciało politycznie znowu jakoś ugodzić w Polskę tylko z tego powodu, że w Polsce rządzi siła polityczna, z którą nie sympatyzuje większość obecnych elit w strukturach UE, to może się okazać, że są jakieś działania. Ale liczę na to, że nie – powiedział gość TVP Info.

Wiceminister kultury wyraził nadzieję, że dowiemy się, kto z Polski komisarzom unijnym podpowiadał taką procedurę.

– W ostatnich trzech latach mamy do czynienia ze zjawiskiem biegania na wyprzódki ze skargami na Polskę polityków totalnej opozycji, którzy chcą działać na zasadzie: im gorzej tym lepiej dla nich w relacjach Polski, jako państwa ze strukturami UE – mówił i przyznał, że debacie w sejmowej takie sygnały ze strony opozycji były.

– Mnożyli wątpliwości czy tu nie będzie nieuprawnionej pomocy publicznej – mówił Jarosław Sellin.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search