2.12.2018 Jarosław Sellin o festiwalu Eufonie: warto poznawać kulturę regionu

Pr24- Chcemy, aby Europa Środkowo-Wschodnia przyzwyczaiła się, że co roku w Warszawie będzie się odbywał festiwal muzyczny Eufonie. Szykujemy się już do drugiej edycji tego wydarzenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Wysłuchaj nagrania audycji

Eufonie to nowy festiwal muzyczny, odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia, rozciągająca się od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie, poszerzana niekiedy o Skandynawię. Obszar ten to fascynujący tygiel ścierających się wpływów Wschodu i Zachodu, kipiący energią kulturową, która nieraz określała tożsamość narodów bez własnych państw.

- Chcemy, żeby nasz region był podmiotem politycznym i uczestniczył w integracji europejskiej na różnych polach. Warto też w tym wszystkim lepiej poznawać swoją kulturę - stwierdził Jarosław Sellin. Polityk dodał, że takie podejście "wpisuje się w politykę obecnego rządu".

Wiceminister kultury zaznaczył, że zachwyciła go frekwencja na organizowanych wydarzeniach. - Ludzie masowo wypełniali sale koncertowe. Przy okazji odbyła się też konferencja muzykologów, której efektem będą publikacje dotyczące refleksji nad muzyką naszego regionu - dodał gość programu.

 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu - organizowanej w szczególnym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - można było usłyszeć między innymi dzieła Karola Szymanowskiego, Béli Bartóka, Henryka Mikołaja Góreckiego, Antonína Dvořáka, Arvo Pärta. Szeroki program repertuarowy tworzył możliwość prezentacji kompleksowego obrazu regionu Europy Środkowo-Wschodniej, odkrywania nowych kontekstów kulturowych oraz poszukiwania muzycznych inspiracji.

Ponadto gościem Polskiego Radia 24 był również Miłosz Manasterski. Redaktor naczelny Agencji Informacyjnej podjął temat sytuacji mediów w Polsce.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search