8.11.2018 Historia polskich orderów i odznaczeń w Łazienkach Królewskich

radiodlaciebiePolskie ordery i odznaczenia, portrety, mundury i dokumenty, diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego oraz blisko tysiąc innych obiektów – to elementy najnowszej ekspozycji prezentowanej od piątku w Muzeum Łazienki Królewskie. Za nami wernisaż wystawy.

Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” to pierwsza ekspozycja, która w przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności.

Ekspozycja obejmuje blisko tysiąc obiektów

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Ministerstwo Kultury
Twitter Ads - informacje i Polityka prywatności
– Bedzie można zobaczyć z jakich kruszców były robione te odznaczenia, jak wyglądały jak się zmieniały od pierwszego Orła Białego, od czasów saskich po Orła Białego nam współczesnego – zapowiada dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer.

Wartość jubilerska

Kuratorka wystawy Izabela Prokopczuk-Runowska podkreśliła, że wystawa jest wyjątkowa nie tylko ze względów historycznych, ale i jubilerskich. – Pośród około tysiąca obiektów na wystawie są same cymesy. Pierwszym niewątpliwym są klejnoty, czyli gwiazdy i krzyże Orderu Orła Białego należące do królów z dynastii Saskiej – Augsta II i Augsta III. Są to prawdziwe klejnoty wysadzane diamentami, brylantami i rubinami – mówiła.

Eksponaty pochodzą z polskich i zagranicznych zbiorów, w tym ze słynnych europejskich muzeów, między innymi ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, Muzeum Armii oraz Muzeum Legii Honorowej w Paryżu, Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie.

Wicepremier @PiotrGlinski: Za każdym z tych znaków kryje się jakaś część życia człowieka, która została w ten sposób doceniona

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Ministerstwo Kultury
Twitter Ads - informacje i Polityka prywatności
Uroczystość otwarcia wystawy zrealizowanej w ramach programu „Niepodległa” odbyła się w czwartek w Muzeum Łazienki Królewskie w Pałacu na Wyspie w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search