31.10.2018 Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku grozi zawalenie. Wiceminister kultury deklaruje pomoc

radiogdanskGdańskiej Bazylice św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana. 30 października budynek został zamknięty do odwołania. Ministerstwo czeka na wyniki badań stanu technicznego, ale Jarosław Sellin już zapowiedział pomoc. Wysłuchaj nagrania audycji

W audycji Gość Dnia Radia Gdańsk Piotr Kubiak rozmawiał z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem.

- To bardzo poważna sprawa. Mówimy o jedynym kościele w Gdańsku, który przetrwał zniszczenia II Wojny Światowej. Rozmawiałem z przeorem Maciejem Okońskim, który relacjonował mi stan sprawy. Wygląda to dramatycznie. Prawdopodobnie mamy do czynienia z naruszeniem średniowiecznych fundamentów. Zadeklarowałem ojcu, że w momencie, w którym poznamy wyniki ekspertyz oraz koszta, które będzie trzeba ponieść, ministerstwo będzie gotowe do takiej pomocy – mówił Sellin.

Według ministra stan zabytków na Pomorzu jest nie jest najgorszy. - Przeznaczyliśmy znaczne środki z funduszy europejskich na katedrę w Pelplinie oraz na Bazylikę Mariacką w Gdańsku, która nigdy od czasu II wojny światowej nie miała tak poważnego remontu. Można powiedzieć, że nasze pomorskie kościoły są pod opieką – mówił wiceminister Sellin.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search