Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody TOTUS TUUS 2018, przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka. W gronie tegorocznych laureatów znalazł się prof. Ryszard Peryt – dyrektor Polskiej Opery Królewskiej. W uroczystości uczestniczył wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Nagrody TOTUS TUUS przyznawane są w czterech kategoriach. Ryszard Peryt – reżyser, aktor, doktor i profesor sztuki teatru, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, który jako jedyny reżyser na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta i Monteverdiego, otrzymał nagrodę w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.
„Jako dyrektor Polskiej Opery Królewskiej do repertuaru operowego wprowadza utwory inspirowane wiarą. Wielka wiara profesora Ryszarda Peryta widoczna jest także w jego twórczości. Bo jest to sztuka mistyczna, pełna symboli i znaków, odniesień do metafizyki, teologii i sztuki. Profesor Peryt jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta”- głosi uzasadnienie nagrody, którą Ryszardowi Perytowi wręczył apb Józef Kowalczyk.
Nagroda w kategorii „Promocja godności człowieka” została przyznana Stowarzyszeniu Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej, które działa od ponad 25 lat i do tej pory otoczyło opieką ponad 4 200 chorych. Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” otrzymał o. prof. Jarosław Kupczak, dominikanin i profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Natomiast nagroda medialna im. bp. Jana Chrapka została przyznana Katolickiej Agencji Informacyjnej, która od 25 lat informuje o życiu Kościoła, jego stanowisku w ważnych kwestiach społecznych oraz promuje misje Kościoła poprzez konferencje, seminaria i spotkania dziennikarskie.
W tym roku kapituła przyznała także nagrodę specjalną, którą otrzymała była premier Hanna Suchocka za systemowe i skuteczne budowanie relacji Polski ze Stolicą Apostolską ze szczególnym uwzględnieniem prac nad konkordatem.
Uroczystość wręczenia nagród uświetniły występy zespołu Pectus, Katarzyny Dereń oraz Krzysztofa Majdy – stypendysty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Nagrody TOTUS TUUS
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody TOTUS TUUS od 2000 r. Zdobywcami tzw. katolickich nobli są ludzie, którzy oddali się służbie dobru, pięknu i prawdzie, wyciągający pomocną dłoń osobom odsuniętymi na margines społeczny czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II. Inni zaś pielęgnują i promują wartości chrześcijańskie, rdzeń naszej kultury i tożsamości narodowej. Niewiele nagród łączy w sobie tyle pracy, doświadczeń i wyrzeczeń poniesionych w imię miłości Boga i bliźniego. Dlatego też, tworząc statuetkę Nagrody TOTUS TUUS, Wincenty Kućma nadał jej postać anioła.
Jednym z pomysłodawców Nagrody był biskup radomski Jan Chrapek. Po jego tragicznej śmierci w październiku 2001 r., podczas trzeciej edycji przyznawania Nagród, wręczono również „TOTUS-a Medialnego”, którym honorowane są osiągnięcia w dziedzinie mediów. Ma on upamiętniać postać biskupa Chrapka oraz jego rolę w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach. Pozostałe kategorie Nagród TOTUS TUUS to: „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Promocja godności człowieka” oraz „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II”.
Nagrody wręczane są na Zamku Królewskim w Warszawie w wieczór poprzedzający Dzień Papieski. Galę transmitowaną przez Program 2. Telewizji Polskiej uświetniają występy znanych artystów.