4.09.2018 Kolejny remont starogardzkiej szkoły muzycznej. Ministerstwo Kultury przeznaczyło na to 140 tys. zł

radiogdanskStarogardzka szkoła muzyczna otrzymała od Ministerstwa Kultury 140 tysięcy złotych na remont zewnętrznej elewacji budynku. Frontowa ściana budynku jest w wielu miejscach popękana i zabrudzona spalinami.
- Pod koniec sierpnia pozyskaliśmy pieniądze na remont zewnętrznej fasady budynku. Prace najprawdopodobniej rozpoczną się jeszcze w połowie września – mówi Radiu Gdańsk Tadeusz Negowski, dyrektor szkoły muzycznej w Starogardzie Gdańskim.

To kolejny remont szkoły w ostatnim czasie. W grudniu ubiegłego roku zakończono termomodernizację budynku. Dzięki wartej 2,4 mln zł inwestycji docieplono ściany i stropy, a także wymieniono m.in. okna, drzwi i grzejniki. Kolejnym etapem jest remont zewnętrznej elewacji.

ZDROWSZE WARUNKI

Jak podkreśla minister Sellin, do 2021 roku ministerstwo chce przeprowadzić termomodernizację jeszcze w 187 budynkach przynależących do 139 szkół. Do tej pory docieplono 31 placówek artystycznych. - Dzięki temu programowi 31 tysięcy uczniów i nauczycieli będzie pracować w zdrowszych warunkach – dodaje minister.

- Cieszę się z remontu potrójnie jako absolwentka szkoły, architekt i przewodniczącą rady rodziców. To zabytkowy budynek, a jego zniszczona i popękana elewacja od dawna domagała się odnowienia. I tak się w końcu stanie – pointuje Anna Lembicz, przewodnicząca rady rodziców.

NOWA AULA

Jak podkreśla Negowski, jednym z problemów szkoły jest brak sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. W tej obecnie istniejącej, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, nie mieszczą się wszyscy rodzice wraz z uczniami. Dlatego władze szkoły apelują do ministerstwa o pieniądze na wybudowanie dodatkowego gmachu.

KIEDYŚ SIEDZIBA GESTAPO

Jak mówi Joachim Choina, budynek szkoły muzycznej powstał w 1888 roku. Został wybudowany przez Hermana Winkelhausena, fabrykanta zajmującego się browarnictwem i przemysłem spirytusowym. W tym czasie gmach najprawdopodobniej pełnił funkcję administracyjną. - W czasie okupacji swoją siedzibę w szkole miało Gestapo. Organizowano tutaj doraźne sądy więźniów – przypomina regionalista.

©2005 - 2023 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search