Starogardzka szkoła muzyczna otrzymała od Ministerstwa Kultury 140 tysięcy złotych na remont zewnętrznej elewacji budynku. Frontowa ściana budynku jest w wielu miejscach popękana i zabrudzona spalinami.
- Pod koniec sierpnia pozyskaliśmy pieniądze na remont zewnętrznej fasady budynku. Prace najprawdopodobniej rozpoczną się jeszcze w połowie września – mówi Radiu Gdańsk Tadeusz Negowski, dyrektor szkoły muzycznej w Starogardzie Gdańskim.
To kolejny remont szkoły w ostatnim czasie. W grudniu ubiegłego roku zakończono termomodernizację budynku. Dzięki wartej 2,4 mln zł inwestycji docieplono ściany i stropy, a także wymieniono m.in. okna, drzwi i grzejniki. Kolejnym etapem jest remont zewnętrznej elewacji.
ZDROWSZE WARUNKI
Jak podkreśla minister Sellin, do 2021 roku ministerstwo chce przeprowadzić termomodernizację jeszcze w 187 budynkach przynależących do 139 szkół. Do tej pory docieplono 31 placówek artystycznych. - Dzięki temu programowi 31 tysięcy uczniów i nauczycieli będzie pracować w zdrowszych warunkach – dodaje minister.
- Cieszę się z remontu potrójnie jako absolwentka szkoły, architekt i przewodniczącą rady rodziców. To zabytkowy budynek, a jego zniszczona i popękana elewacja od dawna domagała się odnowienia. I tak się w końcu stanie – pointuje Anna Lembicz, przewodnicząca rady rodziców.
NOWA AULA
Jak podkreśla Negowski, jednym z problemów szkoły jest brak sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. W tej obecnie istniejącej, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, nie mieszczą się wszyscy rodzice wraz z uczniami. Dlatego władze szkoły apelują do ministerstwa o pieniądze na wybudowanie dodatkowego gmachu.
KIEDYŚ SIEDZIBA GESTAPO
Jak mówi Joachim Choina, budynek szkoły muzycznej powstał w 1888 roku. Został wybudowany przez Hermana Winkelhausena, fabrykanta zajmującego się browarnictwem i przemysłem spirytusowym. W tym czasie gmach najprawdopodobniej pełnił funkcję administracyjną. - W czasie okupacji swoją siedzibę w szkole miało Gestapo. Organizowano tutaj doraźne sądy więźniów – przypomina regionalista.