4.07.2018 O deklaracji polsko-izraelskiej usłyszy świat! Minister Sellin wyjaśnia, dlaczego to tak ważne

niezalena– Tak jak my od lat potępiamy antysemityzm w każdej postaci, tak mamy deklarację podpisaną przez przywódcę Izraela o tym, że oni potępiają antypolonizm, który odkryliśmy, zauważyliśmy ze szczególną intensywnością w ostatnich miesiącach. Myślę, że dla Izraela było to nieprzyjemnie zaskoczenie, bo w interesie Izraela jest, żeby mieć dobre relacje z Polską – powiedział w rozmowie z Niezależna.pl Jarosław Sellin, wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, dziś udzielił wywiadu izraelskiej telewizji. Zapytaliśmy o to, czy deklaracja polsko-izraelska była przedmiotem zainteresowania.

Tak. Zauważyli, że wydarzyło się coś ważnego w relacjach między państwem polskim a państwem izraelskim. Treść tego dokumentu jest ważna dla obu krajów. To zainteresowanie widać w izraelskich mediach – powiedział.

Poświęcona relacjom polsko-izraelskim wspólna deklaracja premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu ukazała się bądź ukaże w tym tygodniu w formie ogłoszenia w kilkunastu wiodących dziennikach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Portal Niezalezna.pl zapytał wiceszefa MKiDN dlaczego tak ważne jest, żeby o deklaracji dowiedział się świat.

Dla nas ta deklaracja jest ważna przede wszystkim dlatego, że Izrael z przywódcą tego kraju uznali, że trzeba oddać prawdę i honor Polskiemu Państwu Podziemnemu w czasie II wojny światowej – i to jest w tej deklaracji – że to było państwo, które nie kolaborowało, sprzeciwiało się Holokaustowi, walczyło od początku do końca z Niemcami, utworzyło organizację dedykowaną pomocy Żydom w okupowanej przez Niemców Europie, ostrzegało cały świat przed Holokaustem i prosiło o pomoc.
Jest też druga ważna rzecz – tak jak my od lat potępiamy antysemityzm w każdej postaci, tak mamy deklarację podpisaną przez przywódcę Izraela o tym, że oni potępiają antypolonizm, który odkryliśmy, zauważyliśmy ze szczególną intensywnością w ostatnich miesiącach. Myślę, że dla Izraela było to nieprzyjemnie zaskoczenie, bo w interesie Izraela jest, żeby mieć dobre relacje z Polską – wyjaśnił Jarosław Sellin.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search