Na pierwszej debacie „Dziennika Bałtyckiego” jej uczestnicy (m.in. prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu) przyjęli deklarację, postulującą utworzenie metropolii na Pomorzu. Czytamy w niej m.in.: „My, uczestnicy debaty metropolitalnej, wyrażamy nasze poparcie dla utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim. Jest to formalne usankcjonowanie istniejących i sukcesywnie pogłębianych więzi społeczno-gospodarczych i kulturalnych, integrujących gminy i powiaty województwa pomorskiegoZobacz zapis debaty
Zadowolenie mieszkańców Pomorza z życia w tym regionie jest duże. O tym, jak sprawić, by było jeszcze lepsze, dyskutowali uczestnicy IV debaty metropolitalnej, organizowanej przez redakcję „Dziennika Bałtyckiego”, wspólnie z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot i Olivia Business Centre.
- Cieszę się, że do udziału w debacie został zaproszony ktoś spoza Trójmiasta - mówiła na początku spotkania Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. Debaty w Olivia Business Centre zawsze jednak miały szeroką formułę, były spotkaniem ekspertów, polityków rządowych i samorządowych, z Trójmiasta i z głębi województwa.
We wczorajszej debacie uczestniczyli Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, oraz Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury.
Jakość: jak ją zmierzyć? Czy jakość życia pozwala się jakoś mierzyć? Czy jest na co dzień celem działań polityków?
- Polityka to roztropna troska o dobro wspólne - odpowiadał na tę wątpliwość minister Sellin. - A w ramach „dobra wspólnego” mieści się też jakość życia, którą można opisać twardymi parametrami. - Gdy jeszcze pełniłem funkcję rządową w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego - przypominał Paweł Orłowski - kategoria „jakości życia” została zapisana w krajowej polityce miejskiej.
Niestety część ludzi zapomniała o tym na etapie wdrażania dokumentu przez administrację.Jakimi „twardymi” kategoriami można jakość życia opisać? - W badaniach posługujemy się czterema kryteriami - mówił prof. Cezary Obracht-Prondzyński.- Poziomem dochodów, niezbędną infrastrukturą, infrastrukturą społeczną, w tym usługami publicznymi, oraz warunkami środowiska. Ale oprócz tych kryteriów mamy jeszcze kilka elementów, które często stają się przedmiotem politycznych sporów. Dalej nie znaczy gorzej
Jakość usług publicznych, jedno z tych „twardych” kryteriów, jest w Trójmieście z pewnością najwyższa. Czy to znaczy, że poza Trójmiastem żyje się na Pomorzu gorzej? - Puck jest od Gdańska oddalony o około 50 km, to tak naprawdę żadna odległość - mówiła burmistrz Hanna Pruchniewska. - Usługi publiczne są u nas bardzo mocno uzależnione od tego, co dzieje się w „rdzeniu”. Wartością dodana są u nas m.in. warunki środowiska naturalnego, choćby jakość powietrza. Bardzo ważna jest też rola organizacji pozarządowych. W małym Pucku działa ich 59. To one „wypełniają” niemałą część usług.
Po to, by korzystać z wartościowych usług publicznych, podróżuje się na Pomorzu nie tylko w jednym kierunku, „do” Trójmiasta. - Wejherowskie Centrum Kultury z pewnością zmieniło jakość życia mieszkańców naszego miasta, ale także mieszkańców regionu, ościennych gmin i także Trójmiasta. - mówiła dyrektor Centrum Jolanta Rożyńska. - Przyjeżdżają do nas osoby z Kartuz, z półwyspu, z Lęborka. Na początku działalności odwiedzało nas 760 tys. osób, dzisiaj - ponad 140 tys. A Wejherowo liczy tylko 50 tys. mieszkańców. Miliard na zdrowie We wszystkich badaniach społecznych mieszkańcy wysoko oceniają jakość życia w regionie. Z jednym wyjątkiem: bardzo nisko oceniana jest jakoś usług zdrowotnych.
- Liczyłem się z tym, że do mnie trafi najtrudniejsze pytanie - stwierdził Paweł Orłowski, który w Zarządzie Województwa odpowiada m.in. za politykę zdrowotną. - Pamiętajmy, że jako region jesteśmy dość mocno pokrzywdzeni, ponieważ algorytm, według którego wyliczane są środki na opiekę zdrowotną a regionie, daje nam 12-13 miejsce w Polsce. Niewątpliwie mamy w regionie problem z dostępem do świadczeń medycznych, wynikający z braku lekarzy. Czy możemy służbę zdrowia zmieniać? Możemy. Po pierwsze poprawiając standardy samej infrastruktury. Pomorze jest w tej dziedzinie od lat jednym z pierwszych regionów w Polsce. Zaplanowane przez nas inwestycje od 2015 aż po 2020 r. to w sumie miliard złotych. Samopoczucie i tożsamość
Dyskusja dotyczyła też m.in. tożsamości, lokalnego patriotyzmu, poczucia, że jest się „u siebie”. Takie zakorzenienie daje nam dodatkowe zadowolenie z naszego życia. - W polityce mojego rządu wspieranie małych ojczyzn, kultury regionalnej jest priorytetem - twierdził minister Sellin. - Naszym zadaniem jest budowanie otwartej, wielokulturowej , pomorskiej wspólnoty obywatelskiej. W tym kontekście z ogromym rozczarowaniem przyjąłem niegdyś wypowiedź wojewody pomorskiego w ramach święta niepodległości w 2017 r. Nie wolno używać sformułowań i metafor, które wywołują duży poziom frustracji. To niejedyny moment polemiczny debaty. Mowa była w niej także o powodującej poczucie niepewności reformie edukacji czy o zagubieniu, jakie jest dzisiaj udziałem osób, korzystających z usług służby zdrowia.