16.06.2018 Jarosław Sellin: Polska w ramach UE powinna realizować własny interes narodowy

Pr24– Liczę, że uda nam się zbudować poczucie jedności przy okazji obchodów stulecia niepodległości. Nie jestem jednak naiwny. Wiem, jak jesteśmy podzieleni, jakie panują emocje w polskiej polityce – powiedział w audycji "Nos Kleopatry" Jarosław Sellin, wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Wysłuchaj nagrania audycji

Jak zauważył w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, Polska w momencie odzyskiwania niepodległości również nie była jednorodna. – Wtedy, w 1918 roku, Polacy też byli bardzo podzieleni. Poszczególne ugrupowania walczyły ze sobą, nawet na ulicach. Jednak, mimo wszystko, ludzie czuli się polskimi patriotami. W różny sposób wyobrażali sobie Polskę, w różny sposób chcieli dochodzić do niepodległości. Czuli jednak, że Polska jest dla nich ważna. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że dziś nie zawsze mam poczucie, że dla wszystkich środowisk politycznych zdanie "Polska jest dla mnie ważna" jest zdaniem prawdziwym – mówił na naszej antenie wiceminister kultury.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości dodał, że "są środowiska, dla których ważniejsze niż Polska są inne struktury". W tym kontekście wiceszef resortu kultury wymienił Unię Europejską. – Wszyscy chcemy być w UE, powinniśmy należeć do europejskich struktur. Niektórzy jednak rozumieją naszą obecność w organizacji w taki sposób, że Polska powinna się w pewien sposób "rozmyć" w UE, nie być znaczącym bytem – wskazywał Jarosław Sellin. – Sam uważam, że Polska, tak jak inne poważne narody Europy, będąc w strukturach UE powinna wykorzystywać dostępne w ramach Wspólnoty instrumenty do realizacji własnego interesu narodowego – dodawał gość Polskiego Radia 24.

Obchody stulecia niepodległości – inicjatywy kulturalne

Jak podkreślał w audycji "Nos Kleopatry" Jarosław Sellin, obchody stulecia niepodległości obfitują w wiele wydarzeń kulturalnych. Wiceminister kultury na naszej antenie mówił m.in. o projekcie "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Inicjatywa zakłada nagranie i wydanie płyt, na których znajdzie się łącznie 100 utworów – po jednym z każdego roku, od 1918 do 2018 roku. W ramach inicjatywy, w Polsce i zagranicą, odbędą się także specjalne koncerty.

– Wszystko jest już zaplanowane, utwory z poszczególnych lat są już wybrane. Polscy kompozytorzy tworzyli również w najbardziej ponurych czasach okupacji niemieckiej czy sowieckiej, w latach 1939-1945, są zatem także utwory z tamtych lat – zaznaczył gość PR24. – Polska muzyka XX wieku jest fenomenem. Chyba pierwszy raz w historii "rywalizacji muzycznej" przebiliśmy się do czołówki. Przed dwudziestym stuleciem mieliśmy oczywiście wspaniałych kompozytorów, z Chopinem na czele, ale jednak odstawaliśmy, w porównaniu z muzyką niemiecką, francuską, włoską czy rosyjską – powiedział Jarosław Sellin. Jak relacjonował wiceminister kultury, wśród wybranych utworów znalazły się m.in. dzieła Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego czy Witolda Lutosławskiego.

Więcej o projektach związanych z obchodami stulecia niepodległości w całej audycji.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search