14.06.2018 Powstanie pomnik ofiar tragedii w Szpęgawsku. Koncepcja ma nawiązywać do lasu

radiogdanskPomnik ofiar Tragedii Szpęgawskiej ma powstać na 80. rocznicę mordu. Projekt składa się z 117 betonowych drzew i 33 ściętych pni. To na nich będą wyryte imiona i nazwiska ofiar.

- Dokumentacja techniczna jest na ukończeniu. Znamy już warianty rozwiązania. Obecnie pracujemy nad uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wysłaliśmy też do prezydenta Andrzeja Dudy zaproszenie na obchody 80. rocznicy Tragedii Szpęgawskiej, która odbędzie się w przyszłym roku – mówi Magdalena Forc-Cherek, z urzędu gminy Starogard Gdański.

 

NAWIĄZANIE DO LASU
Przygotowana koncepcja ma odwoływać się do lasu. Pomnik będzie składać się ze 150 elementów. Jego głównym elementem będzie 117 betonowych drzew i 33 ściętych pni. Na ich słojach wypisane zostaną imiona i nazwiska zamordowanych. Budowa instalacji może pochłonąć nawet milion złotych. Na razie nie wiadomo skąd mają pochodzić pieniądze i kto zaopiekuje się pomnikiem.

JEDNO Z WAŻNIEJSZYCH MIEJSC
- Szpęgawsk jest jednym z najważniejszych miejsc naszej martyrologii z czasów II Wojny Światowej. Jeżeli tylko wpłyną jakieś pomysły lub wnioski od lokalnych samorządowców na nowe upamiętnienie tego wydarzenia, to zawsze można taki wniosek do nas złożyć i pozyskać pieniądze – mówi Jarosław Sellin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"KOCIEWSKI KATYŃ"
Szpęgawsk często określany jest jako „Kociewski Katyń". To tutaj w latach 1939-1941 pomordowano inteligencję, pensjonariuszy szpitala psychiatrycznego i polskich patriotów.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search