3.05.2018 Polska upomina się o swoje kolekcje

logo pr1Ostatnia dyskusja o zasadności kupna przez państwo kolekcji Czartoryskich zwróciła też uwagę na te dzieła, które zaginęły podczas wojennej zawieruchy, głównie w czasie II wojny światowej. Wysłuchaj nagrania audycji

Jarosław SellinFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapewnia, że kolekcja tworzona przez 200 lat zawiera dzieła bezcenne, poza tym najbardziej znanym obrazem, jakim jest "Dama z gronostajem". - Na liście muzealiów mamy 86 tysięcy obiektów, z czego prawie 600 obrazów wybitnych artystów - wylicza. Wartość tej kolekcji jest nie tylko artystyczna, ale też historyczna, można powiedzieć wręcz narodowa. - Chyba najcenniejsza kolekcja, jeśli chodzi o polskie dziedzictwo narodowe - mówi Jarosław Sellin. Podkreśla, że w czasach, kiedy nie istniało państwo polskie rodzina Czartoryskich uznała za honor, żeby kolekcjonować pamiątki narodowe i cenne pamiątki europejskie.

 

Wiceminister mówi też o wojennych stratach Polski, które są nie do oszacowania. Często kolekcje zniszczono albo zrabowano, a katalogi spłonęły. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapisano, na podstawie dostępnych katalogów, 63 tysiące pozycji dotyczących zaginionych dzieł. - Co trzeci, piaty dzień odzyskujemy jakieś dzieło - mówi i przyznaje, że to niewiele.

Jarosław Sellin nawiązał też do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zwrócił uwagę, że zapisano w niej, że co 25 lat będzie nowelizowana. A to dlatego, żeby konstytucja szła z duchem czasów.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search