21.04.2018 "Wszyscy czujemy, że w tej sprawie trzeba przyspieszyć działania"

wpolityceW Sejmie od środy trwa protest rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych. Domagają się oni zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, aby zajął się ich postulatami. Dwa główne dotyczą zwiększenia dodatku rehabilitacyjnego do 500 złotych na niepełnosprawne dzieci po ukończeniu 18. roku życia oraz zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Wczoraj z protestującymi spotkał się prezydent, a następnie premier. O problemie rodziców osób niepełnosprawnych dyskutowali też politycy w Trójce. Wysłuchaj nagrania audycji

- Odbyło się spotkanie pana prezydenta z osobami protestującymi w Sejmie. Spisano postulaty, później jeszcze spotkał się minister Wojciech Kolarski - mówił o podjętych działaniach rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Podkreślił, że trzeba szukać takiego rozwiązania, które zakończy protest, ale też będą to rozwiązania systemowe, które pomogą osobom opiekującym się dorosłymi niepełnosprawnymi. - Czy to będzie ustawa poselska, rządowa, prezydencka, czy inna to ma mniejsze znaczenie - dodał.

- Wszyscy czujemy, że w tej sprawie trzeba przyspieszyć działania - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, zaznaczając, że pewne kroki zostały już podjęte. Zwrócił uwagę, że jako pierwsi z protestującymi spotkali się minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. - Przypominał też, że renta socjalna wzrosła z 741 zł do 865 zł w ciągu jednego roku. - Jeszcze takiego przyspieszenia wzrostu renty socjalnej nie było - ocenił. Wskazał też, że jest procedowana ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. - Jest obietnica, że do połowy maja problem będzie rozwiązany - podkreślił Sellin i wyjaśnił, że maju jest jedno posiedzenie Sejmu i właśnie wtedy można szybko przeprowadzić zmiany legislacyjne.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search