14.04.2018 Krzysztof Szczerski: Polska nie jest zaangażowana militarnie w akcję w Syrii, ale byliśmy konsultowani w tej sprawie

logo pr3W nocy z piątku na sobotę siły wojskowe Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji dokonały ataku rakietowego na wojskowe obiekty w Syrii. Celem ataku państw Zachodu były wybrane cele w stolicy kraju – Damaszku i jego okolicach. O możliwych konsekwencjach konfliktu i jego znaczeniu dla Polski mówili dziś goście audycji "Śniadanie w Trójce". Wysłuchaj nagrania audycji

Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta RP) powiedział, że Polska nie jest zaangażowana militarnie w obecną akcją na terytorium Syrii, gdyż taka akcja wymagałaby zgody prezydenta, a takiej decyzji nie ma. – Strona polska była konsultowana z planami tej akcji, więc nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem – mówił prezydencki minister. – Polska jest zaangażowana dyplomatycznie w konflikt w Syrii. Jako członek Rady Bezpieczeństwa byliśmy współautorami ostatniej rezolucji po ataku chemicznym z dnia 7 kwietnia, która potępiała atak z użyciem broni chemicznej w tym regionie. Rosja zawetowała tę rezolucję i wyraziliśmy dezaprobatę dla tej decyzji.

– Nie mogę mówić o szczegółach, Polska dąży do tego, żeby stosunki na świecie opierały się na prawie międzynarodowym – podkreślał gość Beaty Michniewicz. – Region Syrii to niezwykle skomplikowany teatr działań dyplomatycznych, to poligon geopolityki we współczesnym świecie, obecne są tam wojska najważniejszych światowych mocarstw. Ważne jest, że strona amerykańska wykonała szereg ruchów na arenie dyplomatycznej, które mogły złagodzić możliwą reakcję Rosji.

Z kolei minister Jarosław Sellin (PiS) akcentował znaczenie faktu, że reakcja Zachodu w ogóle nastąpiła. – W jakim świecie dziś byśmy byli, gdyby nie było tej reakcji – mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – Niezdecydowana polityka Baracka Obamy doprowadziła dziś do tej sytuacji. Ataki chemiczne na terytorium państwa NATO, czyli próba otrucia Siergieja Skirpala, i później atak chemiczny w Syrii spotkały się ze zdecydowaną reakcją. To jest ryzykowna gra, ale dobrze, że taka reakcja była – dodał.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search