21.03.2018 Oświęcim. W Ministerstwie Kultury są pieniądze na nowe muzeum w sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz

gazetakrakowskaStarosta oświęcimski, że konkretne prace ruszą jeszcze w tym roku i w ciągu dwóch lat nowa placówka, która w dużej części ma zostać poświęcona mieszkańcom ziemi oświęcimskiej niosącym pomoc więźniom Auschwitz, zostanie otwarta

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże obiecane 4 mln zł na przygotowanie Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które ma powstać w sąsiedztwie Miejsca Pamięci Auschwitz.

Wsparcie finansowe na ten cel potwierdzili wicepremier Beata Szydło i wiceminister kultury Jarosław Sellin, którzy w miniony poniedziałek oglądali w Oświęcimiu budynek przeznaczony pod nową placówkę. W czasie wojny był to Lagerhaus, który stanowił część całego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zanim ministerstwo przekaże te fundusze, władze powiatu muszą jednak dokonać jeszcze kilku korekt w statucie placówki, powołać dyrektora, radę programową i nadać muzeum ramy organizacyjne, czyli na przykład zdobyć swoje konto.

- Ministerstwo nie może przekazać pieniędzy starostwu, ale już nowej instytucji - tłumaczy starosta Zbigniew Starzec. Według niego jest szansa, że konkretne prace ruszą jeszcze w tym roku. Starosta liczy, że w ciągu dwóch lat placówka, która ma być poświęcona w dużej części oświęcimianom ratującym życie więźniom obozu, zostanie otwarta.

Wicepremier Szydło i minister Sellin zobaczyli również inny historyczny budynek byłej kantyny esesmańskiej, którą przed ruiną ratuje Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Aus­chwitz-Birkenau. Był także w Har­mę­żach, gdzie zobaczył wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search