Spotkanie przedstawicieli krajów obchodzących 100-lecie niepodległości przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczestnicy byli wdzięczni za jego organizację, gdyż było to jedyne, wspólne spotkanie przedstawicieli państw świętujących w tym roku niepodległość - podało MKiDN w informacji przekazanej PAP.
W piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli 13 krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, a także Polski, które obecnie obchodzą stulecie odzyskania lub uzyskania niepodległości.
"Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Zaproszeni uczestnicy byli wdzięczni za jego organizację, gdyż było to jedyne, wspólne spotkanie przedstawicieli państw świętujących w tym roku 100-lecie odzyskania lub uzyskania niepodległości" - przekazało PAP ministerstwo kultury.
MKiDN podało, że delegacje w profesjonalny sposób zaprezentowały własne programy obchodów świętowania niepodległości. "Jak się okazuje, większość z nich opiera się na podobnych założeniach, co koordynowany przez MKiDN Program Wieloletni Niepodległa" - zwraca uwagę resort kultury.
"Działania te mają charakter edukacyjny, partycypacyjny, nastawione są na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Chodzi o to, by świętowanie niepodległości łączyło wszystkich obywateli, było powodem do radości, okazją do spotkania z rodziną i najbliższymi" - podkreślono.
Resort kultury poinformował PAP, że w ramach współpracy krajów świętujących w tym roku 100. rocznicę odzyskania lub uzyskania niepodległości będą prowadzone wspólne przedsięwzięcia.
"Jednym z pomysłów jest przygotowanie wspólnego spotu wideo promującego obchody jubileuszu niepodległości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wszystkim świętującym krajom zależy, by te obchody łączyły nasze narody i państwa. Dzisiejsze spotkanie to kolejny krok pogłębiający współpracę i wymianę doświadczeń" - napisano.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Chorwacji, Słowacji, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Węgier, Słowenii, Austrii, Armenii oraz Serbii.
Organizatorami spotkania były: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Programu "Niepodległa" oraz Instytut Adama Mickiewicza.