13.01.2018 W Pelplinie do 2022 r. ma powstać kociewskie centrum kultury

naszemiastoProjekt utworzenia Kociewskiego Centrum Kultury został dofinansowany kwotą prawie 12,5 mln zł, pochodzącą z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020. Całkowity koszt zadania opiewa na 14,6 mln zł. Głównym beneficjentem jest Diecezja Pelplińska, ale partnerem zadania będzie także Urząd Miasta i Gminy Pelplin.

Uroczystość podpisania umowy rozpoczął występ Gzubów z Pelplińskiej Dwójki.

- Podpisanie umowy odbywa się w Muzeum Diecezjalnym także dlatego, że placówka obchodzi w tym roku 90-lecie - przypomniał burmistrz Pelplina Patryk Demski.

W ramach projektu powstanie Kociewskie Centrum Kultury na bazie trzech budynków należących do diecezji. W dawnej bibliotece powstanie Kociewskie Centrum Edukacji i Kultury, w dawnym domu sióstr Dom Artysty, a wyremontowane zostanie też Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Obiekty zostaną wyremontowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Chcemy, aby dziedzictwo Kociewia oraz Pelplina było dobrze pielęgnowane - powiedział bp pelpliński Ryszard Kasyna.

Dotacja pozwoli też na zagospodarowanie trawnika przed Collegium Marianum o powierzchni 1000 m. kw., gdzie co roku odbywa się Jarmark Cysterski.

- Pelplin należy do absolutnie wyjątkowych miejsc w Polsce - podkreślił wiceminister Jarosław Sellin. - Nie bez powodu katedra wraz z dawnym opactwem znajduje się na prezydenckiej liście Pomników Historii, co ułatwia staranie się o różne dotacje.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search