12.12.2023 PiS przechodzi do opozycji. Jarosław Sellin: „Zostawiamy Polskę w dobrym stanie”

radiogdanskHistorycy, którzy będą opisywać najnowsze dzieje Polski, nie będą mieli innej możliwości, niż ocenić lata 2015-2023 jako dobry czas dla Polski. Zostawiamy Polskę w dobrym stanie. Mimo plag, które spadały, takich jak pandemia czy inflacja, w porównaniu z innymi krajami europejskimi radziliśmy sobie z tym bardzo dobrze. Pytanie, co z tym dorobkiem zrobią nasi następcy – mówił w Radiu Gdańsk Jarosław Sellin, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wysłuchaj nagrania audycji 


– Dzisiaj jest ostatni dzień mojej pracy w roli wiceministra kultury po ośmiu latach pracy w tym resorcie. Miałem bardzo miłe pożegnanie z najbliższymi współpracownikami, wzbogaciłem swoją biblioteczkę. Jestem posłem dzięki łaskawości mieszkańców Pomorza od 18 lat. Wiem, jakie pożyteczne rzeczy można robić, będąc w ławach opozycji. Będę pracować na rzecz Polski. Historycy, którzy będą opisywać najnowsze dzieje Polski, nie będą mieli innej możliwości, niż ocenić lata 2015-2023 jako dobry czas dla Polski. Doszliśmy do tego, że międzynarodowe organizacje uznają nas za kraj rozwinięty. Jesteśmy blisko pozycji 20. gospodarki świata. Polepszyła się sytuacja bytowa polskich rodzin, w dużej mierze dzięki naszej polityce społecznej – ocenił „Gość Dnia Radia Gdańsk” w rozmowie prowadzonej przez Bartosza Stracewskiego.

– Zostawiamy Polskę w dobrym stanie. Mimo plag, które spadały, takich jak pandemia czy inflacja, w porównaniu z innymi krajami europejskimi radziliśmy sobie z tym bardzo dobrze. Wyeliminowaliśmy bezrobocie, czyli plagę, która gnębiła Polskę przez wiele lat. Mamy dzisiaj najwięcej ludzi zatrudnionych na rynku. Pytanie, co z tym dorobkiem zrobią nasi następcy. Jako państwowiec będę zachęcać z ław poselskich, by taką dobrą i ambitną politykę kontynuować, również w obszarze kultury. To była najbardziej ambitna polityka kulturalna w całym trzydziestoleciu. To jest do udowodnienia konkretnymi liczbami, jeśli chodzi o pieniądze i skalę inwestycji – zaznaczył.

Zdaniem Sellina dotychczasowa opozycja przez osiem lat kłamała, mówiąc między innymi o końcu demokracji w Polsce.

– Totalna opozycja oznacza, że nie mówi się nic dobrego o tym, co rząd robi. Z czymś takim mieliśmy do czynienia w ostatnich ośmiu latach. Kłamano. Na kłamstwie budowano narrację o tym, jak sytuacja w Polsce wygląda w różnych wymiarach. Opowiadano, że w Polsce kończy się demokracja, że łamana jest praworządność. Jakoś w rzekomej dyktaturze normalnie przekazujemy władzę następcom. Kłamliwa narracja niestety dotarła do wielu głów. W świecie Zachodu dominują siły lewicowo-liberalne. 80 proc. mediów prezentuje tę wrażliwość. W ich narracji, jeśli gdzieś w świecie Zachodu wygrywają partie prawicowe, to mówi się, że wygrał populizm. Oni uważają, że demokracja jest tylko wówczas, kiedy ich siły polityczne wygrywają.

Poseł był także pytany o to, czego spodziewa się po dzisiejszym exposé Donalda Tuska.

– Wybrano nowego premiera, który wygłosi dzisiaj swój program działania. Chcę tego wysłuchać. Potem będzie debata i możliwość zadawania pytań, a o 16:00 głosowanie. To jest historyczny moment, obowiązkiem każdego posła jest bycie i wysłuchanie tego exposé. Donald Tusk, jako najbardziej toksyczny polityk, zawsze miał taktykę, że oficjalnie mówił koncyliacyjnie i ogłaszał wszechobecną miłość, a w czynach brutalnie eliminował przeciwników. Mimo wszystko spodziewałem się po nim koncyliacyjnego przemówienia. Po wczorajszym wystąpieniu obawiam się, że jego exposé będzie bardzo rewanżystowskie i podtrzymujące negatywne, anty PiS-owskie emocje, które rozbudzał przez lata i dzięki którym wygrał – mówił.

Jak zapowiedział wiceminister, Prawo i Sprawiedliwość jako opozycja będzie merytorycznie oceniać działania nowego rządu.

– My, w sensie ideowym, stoimy tam, gdzie zawsze staliśmy. Jesteśmy partią konserwatywną. Donald Tusk opisywał swoją partię jako konserwatywno-liberalną. Niewiele z tego zostało. On jest dzisiaj po prostu częścią ogólnoświatowej szeroko pojętej lewicy. Trudno sobie wyobrazić perspektywę współrządzenia partii prawicowej z lewicową. Będziemy merytorycznie oceniać każdy ruch tego rządu. Czasem, jeśli okaże się, że podjął on jakąś dobrą decyzję, poprzemy to. Robiliśmy w latach 2007-2015, kiedy na przykład wybuchł Majdan. Popieraliśmy to, co tamten rząd robił. Jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie recenzować każde działanie nowego rządu w każdym wymiarze życia publicznego i będziemy to robić – wyjaśnił.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search