- Media publiczne są ustawowo zakorzenione w Polsce i każde państwo europejskie je posiada. Są bardzo ważne dla jakości debaty, edukacji i promocji kultury. Media komercyjne nie mają takich obowiązków - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego pytany był w Polskim Radiu 24 m.in. o zapowiedzi liderów dotychczasowej opozycji dotyczące reformy mediów publicznych oraz likwidacji Rady Mediów Narodowych.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie da się tego przeprowadzić bez zmian ustawowych i naruszania konstytucji. - W konstytucji zapisana jest KRRiT, która zajmuje się regulowaniem spraw mediów publicznych. Ustawowo są one ukorzenione w Polsce i każde państwo europejskie je posiada. Są bardzo ważne dla jakości debaty, edukacji i promocji kultury. Media komercyjne nie mają takich obowiązków. Będziemy bronić mediów publicznych, bardzo ważne jest dla wspólnoty, żeby istniały - powiedział Jarosław Sellin.
- Systemowo, kanały tematyczne, które zajmują się kulturą, dokumentem, programami dla dzieci i historią, są charakterystyczne dla mediów publicznych. Media komercyjne czasami je tworzą, ale to jest ich kaprys. Media publiczne są do tego zobowiązane - dodał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Rada Mediów Narodowych zgodziła się na dokonanie zmian w statutach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Wnioskował o to minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zgodnie ze zmianami "w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu". Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański argumentował, że chodzi o to, aby interesy spółek były zapewnione i aby nikt nie mógł z zewnątrz działać na ich szkodę.