24.06.2017 Politycy o referendum w sprawie reformy edukacji

logo pr3Obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji został skierowany w czwartek do sejmowej Komisji Ustawodawczej - tak zdecydował Sejm w głosowaniu. Czy to referendum ma sens? Wysłuchaj nagrania audycji

Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego. Zgodnie z nią gimnazja zostaną zlikwidowane. Uczniowie kończący w tym roku klasę VI szkoły podstawowej staną się we wrześniu uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

Reformę należy odwlec i przeprowadzić referendum (...) Mamy kolejny etap prób zniechęcania ludzi do instytucji referendum. Jeżeli odpowiednia liczba osób wyraziła taką wolę, to nie powinno być w ogóle dyskusji, powinno być momentalnie organizowane referendum - powiedział w audycji "Śniadanie w Trójce" Grzegorz Długi z Kukiz'15.
- Referendum ma sens ogromny. To, co zafundowała nam minister edukacji i rząd PiS jest rozwalaniem na zasadzie: tak, bo tak zadecydowaliśmy. Żadnej refleksji (...) Taką reformę trzeba robić ewolucyjnie i powoli. Wtedy to ma sens. A tak mamy chaos. Można to jeszcze zastopować - wskazał Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.
- Nie jest za późno na referendum (...) Ono powinno się odbyć - oceniła Barbara Dolniak z Nowoczesnej. - Przeprowadzanie reformy, bo tamta nie była nasza, a my chcemy naszą, jest najgorsza rzeczą (...) Nikt nie ma wątpliwości, że pewne rzeczy trzeba było poprawić, ale wywracanie do góry nogami jest niewłaściwe - oznajmiła.
- Reforma ma charakter ideologiczny, została zrobiona na kolanie. Bałagan, tak naprawdę, dopiero przed nami. Dzisiaj jest chaos, natomiast ten prawdziwy bałagan dopiero przed nami - stwierdził Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że to na wniosek PiS wniosek został skierowany do komisji a nie odrzucony w pierwszym czytaniu. - Aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że inicjatorzy złożyli ten wniosek za późno. Prawo oświatowe zostało podpisane w styczniu, reforma zaczęła być wdrażana - ocenił.
- Reforma edukacji jest faktem, od kilkunastu miesięcy jest wdrażana. Rolą ministra edukacji jest, by ta reforma została wdrożona dobrze i do końca, żeby nie było perturbacji. Czy referendum powinno się odbyć? To jest decyzja Sejmu - oświadczył Krzysztof Łapiński z kancelarii prezydenta.
Wysłuchaj całej audycji, w której wraz z politykami rozmawialiśmy o ostatnich wypowiedziach kanclerz Niemiec i prezydenta Francji dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej. Goście Trójki skomentowali też przesłuchanie syna byłego premiera Donalda Tuska - Michała Tuska przez sejmową komisję śledczą do spraw Amber Gold.

Goście: Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP)

©2005 - 2018 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search