16.09.2023 101. urodziny Klubu Sportowego Gedania Gdańsk

dziennik baltyckiNa wydarzeniu pojawiło się wielu polityków m.in. Kamil Bortniczuk (minister sportu), Karol Rabenda (wiceminister aktywów państwowych) czy Tomasz Rakowski (pełnomocnik PiS w Gdańsku i Sopocie), który swoimi przemyśleniami w sprawie klubu sportowego podzielił się na swoim Facebooku.

- Gedania to nie tylko drużyny piłkarskie, siatkarskie czy wioślarskie - napisał Tomasz Rakowski, pełnomocnik PiS w Gdańsku i Sopocie. - To przede wszystkim miejsce, gdzie kształtują się nie tylko sportowcy, ale także ludzie o wielkich sercach i jeszcze większym poczuciu obowiązku i miłości wobec Polski - dodał.

Z okazji 101. rocznicy powstania KS Gedania, wiceminister Jarosław Sellin złożył "życzenia urodzinowe" dla działaczy, sportowców i członków KS Gedania.

- Z okazji 101. urodzin powstania KS Gedania w Gdańsku, klubu niezwykle zasłużonego i z piękną historią. Chciałem działaczom, sportowcom i członkom złożyć życzenia z okazji urodzin. Gedania została powołana jako instytucja mająca m. in. krzewić polskość w dobie antypolskiego Wolnego Miasta Gdańsk - mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

KS Gedania - historia
15 września 1922 roku w Gdańsku, na bazie sekcji piłkarskiej działającej przy Polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, powstał wielosekcyjny polski klub sportowy Gedania. Początkowo miał się nazywać „Polonia”, jednak niemieckie władze miasta nie zgodziły się na to. Gedania nie budziła takich sprzeciwów i została przyjęta za oficjalną nazwę.

Klub borykał się z problemami lokalowymi, ale już od 1923 r. mógł korzystać z prowizorycznego boiska zbudowanego na Biskupiej Górce. Od 1929 r. klub użytkował nowe obiekty sportowe w Wrzeszczu, znajdujące się na skrzyżowaniu ulic Ringstrasse (obecnie Kościuszki) i Heeresanger Strasse (obecnie Al. Legionów).

Na początku w klubie działała tylko sekcja piłkarska, od 1931 r. powstały nowe sekcje: lekkoatletyczna, kolarska, motorowa, hokejowa, bokserska, strzelecka, tenisa ziemnego, motocyklowa, piłki ręcznej mężczyzn, piłki ręcznej kobiet oraz tenisa stołowego. Klub stał się członkiem związków sportowych, od 1924 r. należał do Baltischer Rasen-und Wintersport-Verband (przemianowany 10 kwietnia 1927 r. na Baltischer Sport-Verband). Od 1934 r. Gedania była zrzeszona w Deutscher Fußball-Bund i Gauliga Ostpreußen, uczestniczyła w rozgrywkach dywizji Gauliga Danzig. Występy sportowców klubu obfitowały w sukcesy: w 1930 r. Jan Bianga został pięściarskim wicemistrzem Polski, w tym samym roku Władysław Pianowski- motocyklowym mistrzem Polski. W 1933 r. piłkarze zdobyli mistrzostwo Wolnego Miasta Gdańsk, w rozgrywkach piłkarskich w sezonach 1936–37 i 1937–38 klubowa drużyna zajęła drugie miejsce.

Historia Gedanii Gdańsk
Po wybuchu II wojny światowej władze niemieckie doprowadziły do zawieszenia działalności klubu, a liczni jego członkowie zostali poddani represjom. Starszy sierżant Wojciech Najsarek poległ w obronie Westerplatte, czterech członków klubu broniło Poczty Polskiej w Gdańsku, w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Stutthof zostało zamordowanych kolejnych dwudziestu. Henryk Kopecki, prezes klubu, oraz, Konrad Zdrojewski i Władysław Dębowski, wiceprezesi, zostali przez Niemców rozstrzelani. W latach 1939–1945 zginęło 75 członków Gedanii.

Klub odrodził się w 1945 r. jako Klub Sportowy Gedania. W rozgrywkach piłkarskich nie udało mu się powrócić do przedwojennej świetności, grał w niższych ligach. Jednakże wychowankowie Klubu startowali w międzynarodowych zawodach. W 1952 r. bokser Zygmunt Chychła zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach, w 1960 r. w Rzymie, również w boksie, Brunon Bendig zdobył brąz. W 1980 r. w Moskwie wioślarki Małgorzata Dłużewska i Czesława Kościańska zdobyły srebro.

W 1987 r. Gedania połączył się z klubem MOSiR Gdańsk. Kolejna transformacja nastąpiła w 2003 r., kiedy Gedania łączy się z Flotyllą Gdańsk. Działalność klubu ograniczyła się do trzech dyscyplin: wioślarstwa, piłki nożnej oraz siatkówki.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search