08.09.2023 Iwona Borawska i Tomasz Klinger laureatami „Bursztynowych Mikrofonów”, Włodzimierz Raszkiewicz ze statuetką „Na Fali”

radiogdanskRadio Gdańsk skończyło 78 lat. Nasze urodziny świętowaliśmy podczas uroczystej gali, która rozpoczęła się w piątek, 8 sierpnia o godzinie 19:00 w Studiu Koncertowym imienia Janusza Hajduna.

W trakcie gali eksperci znani z anteny naszej rozgłośni otrzymali statuetki Osobowości Roku Radia Gdańsk. Zasłużeni pracownicy dostali natomiast Bursztynowe Mikrofony. Rada Programowa Radia Gdańsk przyznała też nagrodę „Na Fali”. Zobacz nagranie wydarzenia

Dr Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk. – Jak co roku nasza gala urodzinowa jest przede wszystkim okazją do złożenia podziękowań pracownikom, współpracownikom, osobom, które pojawiają się na naszej antenie. Tym wszystkim, dzięki którym nasza rozgłośnia może funkcjonować, a przede wszystkim się rozwijać, i może skutecznie i jak najlepiej realizować misję publiczną. Tę misję można realizować w różny sposób. Bardzo trafnie ujął to pan minister Girzyński w liście, który przed chwilą usłyszeliśmy, pisząc między innymi o projektach tożsamościowych i historycznych. Dzisiaj przykładowo mieliśmy finał naszego letniego wakacyjnego projektu “Pomorski Przysmak”. Już po raz czwarty w ten sposób promowaliśmy regionalne dziedzictwo kulinarne Pomorza. Ale te bardzo różne formy realizacji misji publicznej mają jeden wspólny mianownik: to służba dobru wspólnemu. To jest chyba ten najważniejszy wyróżnik, ta najważniejsza specyfika działalności mediów publicznych: służba dobru wspólnemu – podkreślał.

– Korzystając z okazji, że mamy tutaj tylu znamienitych gości, chciałbym podziękować państwu jako przedstawicielom instytucji, które reprezentujecie i którymi kierujecie, z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego i panem ministrem Jarosławem Sellinem na czele, za wsparcie, którego nam udzielacie w realizacji tego szczytnego, ale i trudnego celu. W tym kontekście chcę powiedzieć, że mam wyjątkową radość i zaszczyt, że wyróżnimy osoby, które w naszej ocenie również tę misję i tę służbę dobru wspólnemu realizują na co dzień. Mam tutaj na myśli zarówno pracowników, jak i osobistości, które pojawiają się na naszej antenie. Jeśli chodzi o pracowników, to wszystkie nagrodzone osoby związały swoją karierę zawodową z mediami publicznymi. Albo przez całe życie pracowały tylko w Radiu Gdańsk i pracują, albo pracowały w różnych okresach w Radiu Gdańsk i w innych mediach publicznych na szeroko rozumianym Pomorzu. To ich wielka zasługa i wielki wkład w życie społeczności lokalnych na Pomorzu i to chcieliśmy docenić – dodał.

 

NAGRODY BURSZTYNOWYCH MIKROFONÓW
Urodzinowa gala była też okazją do nagrodzenia pracowników Radia Gdańsk. „Bursztynowy Mikrofon” otrzymała Iwona Borawska związana z Radiem Gdańsk przez 36 lat, czyli prawie całe zawodowe życie.

Nagrodę odebrał też Tomasz Klinger, który przygotowuje serwisy informacyjne oraz materiały wideo. Jest również autorem cotygodniowej audycji „Kalejdoskop Radia Gdańsk”.

Radia Programowa Radia Gdańsk przyznała także nagrodę „Na Fali”. W tym roku statuetkę otrzymał Włodzimierz Raszkiewicz, prezenter i prowadzący audycje „Kawałek Świata i Herbata”, „Ładne Kwiatki”, „Magazyn Ekologiczny”, „Pomysłowy Włodzimierz”, „Ptasie Radio” i „Zielarka w Radiu Gdańsk”.

W trakcie gali głos zabrał również wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który zapowiedział koncert gwiazdy wieczoru.

– Gratuluję radiu urodzin, dziękując za zaproszenie, gratulując też wszystkim laureatom wzystkich nagród, które tu dzisiaj, jak co roku, odebrali. Poproszono mnie, żebym zamienił się w konferansjera, czego nigdy w życiu nie robiłem, ale z powodu tego, kogo państwo za chwilę zobaczycie i usłyszycie, zgodziłem się wykonać to dzieło, które jest dla mnie debiutem. Pierwszy raz usłyszałem go na początku lat 80. Starsi pamiętają w Gdańsku kino Leningrad na ulicy Długiej i klub studencki nad nim. Tam wystąpił kultowy, legendarny zespół Osiem, którego muzykę podziwiałem. Wtedy widziałem i słyszałem go po raz pierwszy. To też założyciel czy współzałożyciel innych powszechnie znanych zespołów, jak Maanam, Izrael, Voo Voo, ale osobiście poznałem go osiem lat temu, kiedy rozpocząłem nową edycję pracy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dowiedziałem się, że istnieje w Warszawie Festiwal Greków Polskich i że ten festiwal ma jakieś kłopoty finansowe, ne może skolekcjonować pieniędzy i może się nie odbyć. Poprosiłem organizatora tego festiwalu, a okazało się, że to bohater naszej opowieści; wtedy się poznaliśmy. Oczywiście festiwal się odbył i od tego czasu, już nie wiem ile, zorganizowaliśmy wspólnie kilkanaście festiwali: Festiwale Greków Polskich, Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych, który wspólnie wymyśliliśmy, Festiwal Muzyki Świata, trochę ekumeniczny Festiwal Współistnienie. Tych festiwali było naprawdę dużo, bo okazało się, że nasz bohater jest świetnym menedżerem, organizatorem, człowiekiem, który ma rozległe kontakty światowe i potrafi sprowadzić do Polski wybitnych artystów. Dzisiaj, szanowni państwo, usłyszycie niezwykłą muzykę jego zespołu. Usłyszycie też nowe kompozycje, które nigdy nie były grane, a więc macie ten zaszczyt, że usłyszycie muzyczne premiery, a jest to muzyka, jak się pewnie szybko zorientujecie, penetruje wrażliwości muzyczne różnych stron świata, ale jest tam też bardzo dużo jazzu oraz niezwykłej dynamiki i rytmiki – wyliczał.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search